Katecheci doskonale zdają sobie z tego sprawę, że ich nauka powinna być atrakcyjna dla uczniów – tylko dzięki temu będą w stanie przekazać im odpowiednie wartości.

W przypadku dzieci z młodszych klas najlepiej postawić na naukę poprzez zabawę. Nie da się ukryć, że umysł młodego człowieka właśnie w ten sposób najszybciej przyswaja nowe informacje. W przypadku nauki religii ważne jest, aby w pewien sposób zainteresować dziecko, które jeszcze wielu spraw związanych z wiarę nie rozumie.

Na szczęście dzięki odpowiednim pomocom katechetycznym to zadanie jest znacznie łatwiejsze.

Jak wygląda różnorodność pomocy katechetycznych?

Współczesne pomoce katechetyczne mogą być jednocześnie znakomitą zabawą. Dowodem na potwierdzenie tej tezy są między innymi tematyczne naklejki, które mogą odwoływać się na przykład do świąt Bożego Narodzenia. Na pewno każdy uczeń zainteresuje się taką formą zabawy, jednocześnie wzbogacając swoją wiedzę o chrześcijańskie tradycje związane z tym ważnym świętem. Należy zaznaczyć, że naklejki są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Producenci dbają tutaj między innymi o kolorystyczną różnorodność. Są one projektowane z dbałością o szczegóły, dzięki czemu młody człowiek z łatwością może ocenić, co dokładnie przedstawiają poszczególne przyklejanki.

pomoce katechetyczne w internecie

Naklejki o religijnym charakterze doskonale sprawdzą się w roli udekorowania zeszytu od religii, ale można je także wykorzystywać na wiele innych sposobów. Tutaj sporo zależy od inwencji katechety, który powinien wymyślić wartościowe zabawy, wspomagające naukę wybranych zagadnień dotyczących wiary.

Jakie pomoce katechetyczne są najciekawsze?

Poszczególne pomoce katechetyczne mają także formę książek, oczywiście dopasowanych do wieku potencjalnych odbiorców. Wiele materiałów edukacyjnych jest przeznaczonych dla najmłodszych czytelników, którzy jeszcze nie rozumieją poszczególnych zagadnień z zakresu wiary. Warto wspomnieć chociażby o specjalnych wydaniach Pisma Świętego, dedykowanym dzieciom w wieku szkolnym. Taka lektura na pewno zainteresuje niejednego młodego czytelnika, ponieważ jest napisana przystępnym językiem. Katecheci bardzo często korzystają z takich wydań Biblii.

Dodatkową zaletą omawianych książek jest bogactwo ilustracji, które od razu przykuwają uwagę każdego malucha. Nic dziwnego, że dzieci chętnie do nich wracają, niekoniecznie przy okazji lekcji religii. Warto podkreślić, że Biblia w wydaniu dla najmłodszych jest także znakomitym pomysłem na prezent dla dziecka. Na pewno młody solenizant chętnie będzie czytał kolejne odsłony Pisma Świętego, dzięki czemu w przyszłości o wiele łatwiej przyswoi sobie treść Starego i Nowego Testamentu.

Katechizm

Katecheci coraz chętniej sięgają po nowoczesne pomoce katechetyczne, starając się iść z duchem czasu. Dzięki temu ich nauka szybciej trafia do umysłu dziecka, stając się bardziej efektywna. Warto dodać, że szeroki wybór tego typu pomocy można znaleźć w Internecie, między innymi na stronach zajmujących się dystrybucją dewocjonaliów lub też w sklepach przeznaczonych dla nauczycieli, np. katolicka księgarnia internetowa Księgarnia Pielgrzym. Na pewno każdy katecheta znajdzie dla siebie wiele interesujących propozycji, kierując się przy tym bieżącymi oczekiwaniami.