Rozpoczynasz przygodę z szyciem? Krawiectwo to dziedzina idealna dla osób kreatywnych, kochających tworzyć, zmieniać i odkrywać nowe formy.

Zanim jednak skoczysz na głęboką wodę, upewnij się, że w Twoim niezbędniku, posiadasz akcesoria i dodatki krawieckie, które pozwolą na naukę i doskonalenie szycia. Dobra organizacja to podstawa udanej pracy. Istotna jest również funkcjonalna aranżacja przestrzeni na wszelkie dodatki.

Podział dodatków krawieckich

Segregacja i odpowiednie przechowywanie dodatków krawieckich nie tylko uprawni, ale też umili pracę. Do organizacji akcesoriów warto wykorzystać wszelkiego rodzaju pudełka, stojaki, słoiki, wieszaki i szufladki. Część z nich znajdziesz w kuchni, np. słoiki. Po dokładnej segregacji pojemniki należy dokładnie opisać, a następnie podzielić je na kategorie, które usprawnią ich szukanie, ale też i wybór.

Dobrze zaaranżowana przestrzeń wykluczy konieczność wykładania dodatków na wierzch i szukania tych, których potrzebujemy w danej chwili.

Opis zamykanych pudełek, w których znajdują się różne rzeczy, warto wzbogacić o zdjęcia produktów, które znajdują się w środku. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć co, gdzie jest. Nożyczki, druty i szydełka możesz z powodzeniem umocować na specjalnej magnetycznej listwie, której np. kucharze używają do odwieszania noży.

Uchwyt ten ułatwi szybki dostęp do najczęściej używanych przez Ciebie narzędzi. W swoim zbiorze masz wiele nici? Pamiętaj by, zamiast kolorami grupować je gramaturą. To bardzo istotne dane techniczne, które wskazują, do jakich tkanin i rodzaju szycia mogą być używane. Kolorami natomiast możesz pogrupować guziki, zamki, klamry, ozdobne broszki.

Do przechowywania szpilek i igieł, których stale używasz, niezbędny jest igielnik. Jego forma jest dowolna. Możesz użyć małej poduszki, grubego pluszowego materiału lub małej pluszowej zabawki.

Niezbędnik krawiecki każdego amatora

Kompletując niezbędnik krawiecki przede wszystkim określ, co zamierzasz szyć i jakich tkanin używać. Ma to szczególne znaczenie przy wyborze igieł i nici. Jeśli jesteś dopiero na początku krawieckiej drogi, postaw na tkaniny łatwe i przyjemne w obróbce, m.in.: plusz, welur, bawełnę, żakard, sztruks, dżins. Unikaj delikatnej i lejącej wiskozy, a tym bardziej jedwabiu, których obróbka wymaga większych umiejętności.

Twój niezbędnik powinien składać się z:

  • Kompletu igieł różnej długości, najlepiej uniwersalnych, które pasują do większości maszyn. Przy wyborze zwróć uwagę na ich grubość. Igły nr 70 i 80 nadają się do tkanin cienkich i średnich. Numeracja 100, 110 i 120 odpowiada igłom, którymi możesz szyć po twardych i grubych materiałach, jak np. wełna.
  • Kompletu szpilek, ale koniecznie z tępymi końcówkami. Tylko wtedy masz pewność, że nie zaciągniesz i nie przedziurawisz materiału.
  • Naparstka.
  • Centymetra i linijki krawieckiej, które zaraz obok nożyczek są podstawowym narzędziem pracy każdego krawca. Miara krawiecka powinna mieć przynajmniej 150 cm długości.
  • Mydełka krawieckiego, które również możesz zastąpić kredą krawiecką w różnych kolorach.
  • Małych i dużych nożyczek. Szczególne znaczenie ma jakość dużych nożyc, które przede wszystkim powinny stabilnie leżeć w dłoni. Ucho nożyc nie może być więc zbyt szerokie ani zbyt małe. Podczas wycinania musisz mieć pewność, że bez ucisku lub chwiania się narzędzia, jesteś w stanie wyciąć bez przerywania spory kawałek materiału. Nożyce krawieckie nie powinny też być zbyt ciężkie.
  • Obcinacza do nici. To małe i niepozorne urządzenie, które jest bardzo przydatne w pracy, gdyż ułatwia bardzo szybkie obcięcie nici.
  • Kompletu nici o różnej gramaturze.
  • Flizeliny, która jest niezbędna, jeśli chcesz usztywnić daną część odzieży.
  • Kompletu guzików w różnej wielkości i kolorach.
  • Lamówek i taśm, które będą przydatne do ozdobnego wykończenia brzegów.
  • Kompletu zamków w różnej długości i kolorach (przynajmniej podstawowych: czarnym, białym, granatowym, szarym i czerwonym).
  • Stopki, czyli urządzenia pozwalającego  bardzo szybko wypruć źle wszyty lub popsuty zamek.

Dodatkowo przydatne mogą się okazać: rzepy, sznurki, stopery, springi i klamry. Niezbędnik warto uzupełnić również o kilka rodzajów koronek, które znajdą zastosowanie w dekoracyjnym wykańczaniu, czy też dopełnianiu zarówno odzieży, jak i poduszek, pościeli, obrusów.

Podobne i inne akcesoria do krawiectwa znajdziesz w pasmanterii internetowej:

https://pasmanteriainternetowa.pl/cat/akcesoria-krawieckie/