Łowienie ryb, to hobby, dzięki któremu wędkarz nie tylko się odpręża, ale w wielu przypadkach ćwiczy też cierpliwość – czasami wbrew sobie. Nic nie psuje bowiem humoru tak, jak wielogodzinne czekanie, które nie niesie ze sobą żadnych zadowalających efektów.

Współczesna technika daje jednak możliwości, dzięki którym rozczarowania można uniknąć. Odrobina pomocy może bowiem usprawnić wędkowanie, dzięki czemu do domu wrócimy z naręczem świeżo złowionych ryb.

A pierwszym, co nasuwa się w tej kwestii jest echosonda – nowoczesny sprzęt, który prześwietla nam to, czego gołym okiem zobaczyć nie jesteśmy w stanie.

Co to jest echosonda?

Echosonda, to urządzenie, które służy pomiarowi głębokości wody i odległości od unoszących się w niej ciał stałych. Mierzy się go obliczając czas powrotu dźwięku odbitego od dna jeziora czy ławicy ryb.

Już sama nazwa wskazuje, że urządzenie działa na podstawie użycia w nim fal dźwiękowych określających aktualną głębokość. Te rozchodzą się w wodzie z prędkością 1500 metrów na sekundę, a gdy odbiją się od dna lub przeszkody wracają do naszej łodzi, gdzie odbierana jest informacja o czasie który minął między wysłaniem, a odebraniem dźwięku, co pozwala na określenie przebytej odległości.

Nic więc dziwnego, że udogodnienia, które echosondy zapewniają są dziś szeroko stosowane. Zarówno wśród amatorów, jak i ludzi, którzy z rybołówstwa żyją na co dzień. Gdzie dokładnie się je stosuje?

Gdzie wykorzystuje się echosondy?

Obecnie echosondy wykorzystywane są zarówno na okrętach wojennych, jak i na statkach rybackich czy badawczych. Nowoczesne urządzenia wyposażone w różne parametry pozwalają bowiem na zobrazowanie profilu dna na ekranie monitora.

łódź

Wśród wędkarzy zawodowców, jak i wędkarzy amatorów coraz większą popularnością cieszą się tak zwane echosondy wędkarskie. Oczywistym jest, że urządzenie to nie złowi ryb za nas, jednak czynność tą w znacznym stopniu może ułatwić. Pokaże bowiem, gdzie w danej chwili znajduje się ławica, bo jak wiadomo – nawet 90 procent ryb pływa w sposób skupiony na dość małym obszarze.

Taka echosonda jest więc idealnym rozwiązaniem nie tylko dla wędkarzy łowiących z łodzi, ale również tych, którzy decydują się na łowienie z pomostu. Na jej wyświetlaczu widzimy dno, jego strukturę, no i oczywiście ryby, a dzięki zainstalowanemu w echosondzie oprogramowaniu nie musimy samemu interpretować uzyskanych wyników.

Ta, sama bowiem rozpoznaje wszelkie sygnały i przedstawia je na ekranie w sposób niezwykle czytelny. Przykładowo, w momencie natrafienia na ryby, na wyświetlaczu pojawia się ich symbol. Ceny takich urządzeń wahają się między 500, a nawet kilka tysięcy złotych.

Jak w każdej innej branży, wszystko zależy oczywiście od parametrów urządzenia, jakości i oczywiście firmy producenta. A jaka jest najbardziej popularna i chwalona wśród użytkowników?

Echosonda Hummingbird – specyfikacja

Humminbird, to szanowana i ceniona marka, której zaufało już wielu. W jej ofercie znajdują się modele, takie jak Hummingbird Helix 5 Chirp SI GPS G2 czy Hummingbird Helix 5 DI G2 adresowane do początkujących, jak i modele z parametrami i wskaźnikami, które zadowolą najwytrawniejszych ekspertów rybołówstwa.

Dzięki działaniu nawet na głębokości 300 metrów, wielu poziomom szarości i kolorów, a także wysokiemu kontrastowi są w stanie prześwietlić praktycznie każdy wodny zbiornik.

Kiedy zdecydujemy, że echosonda musi znaleźć się wśród naszego wędkarskiego sprzętu, pozostaje znalezienie branżowego sklepu, który doradzi i odpowie na wszystkie nasze pytania związane z zakupem.

Wspomniane już echosondy Hummingbird proponuje na przykład szczupak.pl, internetowy sklep z wyposażeniem dla interesujących się i parających rybołówstwem. Znajdziemy tam nie tylko cały szereg modeli do wyboru, ale również wiele innych niezbędnych nam urządzeń i sprzętów.

Odpowiedni wybór echosondy może być nieco skomplikowany i trudny, bo ilość propozycji jest wprost porażająca. Kiedy nie wiemy więc na co się zdecydować, najlepiej poradzić się specjalistów, którzy w zależności od naszych potrzeb, pomogą dobrać sprzęt najlepszy dla nas. Różnorodność wskaźników i parametrów oraz zakres cenowy są bowiem tak zróżnicowane, że każda rada będzie tu na wagę złota.