Myśląc o herbacie wysokiej jakości, nie sposób zapomnieć o jej niesamowitych właściwościach zdrowotnych. Herbata umożliwia zatrzymywanie wolnych rodników przy pomocy katechiny — najcenniejszego spośród flawonoidów. Katechiny są najłatwiej przyswajane przez ludzki organizm flawonoidami. Występują też w czerwonym winie, skórkach winogron, jabłkach. Jednak w herbacie jest ich najwięcej — stanowią około 40 procent suchej masy herbacianej. To właśnie dzięki katechiną znajdującym się w herbacie chroni ona przed zawałami serca i miażdżycą.

Właściwości herbaty

Picie herbaty jest pomocne w obniżaniu poziomu złego cholesterolu. Istnieją przesłanki ku temu, że zielona herbata obniża ryzyka powstania choroby nowotworowej, a także wzmacnia działanie leków przeciwnowotworowych. To właśnie w Chinach, gdzie herbata jest najpopularniejsza — odnotowano najniższy współczynnik zapadalności na raka prostaty. Picie herbaty jest również zalecane przez kosmetologów i dermatologów, ponieważ niektóre zawarte w herbacie związki przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, a także spowalnia procesy jej starzenia. Wyciąg z zielonej herbaty dodaje się do maści leczniczych i kosmetyków, ponieważ posiada działanie przeciwgrzybiczne. Zaleca się też korzystanie z esencji herbacianej przy stanach zapalnych spojówek — ze względu na jej łagodzące właściwości. Oprócz drogocennych flawonoidów herbata zawiera również kofeinę, która poprawia nastrój i usprawnia koncentrację, zapamiętywanie i usuwa senność. Warto pić też czerwoną herbatę, która przyczynia się do zmniejszenia nadwagi. Należy zwrócić uwagę na ilość wypitych filiżanek. By herbata Pu-erh zadziałała odchudzająco należy każdego dnia wypijać od trzech do pięciu filiżanek.

 

Jak wygląda plantacja cejlońskiej herbaty?

Plantacje herbaty, co może dziwić — zajmują się uprawą tylko jednego rodzaju drzewek herbacianych — Camelia sinensis. Gatunki herbat zależne są od momentu zbioru oraz sposobu jej suszenia. Na plantacjach rosną krzewy Camelia sinensis o wysokości nie przekraczającej metra. Taka wysokość roślin ułatwia zbieranie listków. Zbiorami zajmują się lokalne kobiety, o niezwykle drobnych dłoniach. Delikatne dłonie są niezbędne przy tym zajęciu, ponieważ w ten sposób zapobiega się uszkodzeniom liści, które muszą jeszcze dojrzewać.

ceylon herbata

Kobiety przemierzają plantacje ze specjalnym koszem zakładanym na plecy. Każda zbieraczka jest doświadczona i wyszkolona, ponieważ do odpowiednio zebranej herbaty na dany gatunek potrzebna jest wiedza. Podstawą jest zbieranie konkretnych listków — na zieloną herbatę, te świeże zielone. Do czarnej — nieco dłużej dojrzewające. Zaś do białej herbaty stosuje się jeszcze nierozwinięte pąki. Brak chlorofilu zapewnia jej jasny odcień. Zebrane odpowiednio liście umożliwiają drzewu dalszy rozwój. Po zebraniu, liście herbaty są w zależności od jej rodzaju — suszone lub najpierw fermentowane, a następnie suszone. Liście zielonej i białej herbaty suszy się w specjalnych

suszarniach. Są to przygotowane na ten cel stoły z blatami z siatki. Leżakujące na nich liście suszą się z łatwością. Po wstępnym suszeniu liście kroi się. Sposób krojenia różni się od rodzaju herbaty, którą chcemy uzyskać.

W herbatach liściastych wykorzystuje się rolowane liście, a w przypadku granulatu — liście są zgniatane. Liście po rozdrabnianiu przesypuje się do wózków, w których przez od kilkunastu do kilkudziesięciu minut zachodzi proces utleniania. Właśnie wtedy następuje zmiana koloru liści i nabierają one aromatu. Końcowym etapem powstawania herbaty jest suszenie. Polega ono na przepuszczeniu strumieni gorącego powietrza przez liście. Podczas przygotowywania suszu na czarną herbatę — liście najpierw muszą ulec wstępnej fermentacji. W ten sposób otrzymujemy bogactwo smaków cejlońskich herbat.