Oświetlenie roweru jest obowiązkiem każdego rowerzysty. Pojazd ten, podobnie jak samochód, porusza się często po jezdni – z tego też powodu, rower musi być wyposażony w odpowiedni rodzaj oświetlenia, by był zauważany przez innych kierowców. Zasada ta tyczy się jazdy zarówno nocą, jak i w ciągu dnia. Posiadanie oświetlenia w rowerze ma swoje przepisy i regulacje prawne. Stosowanie się do tych zasad zapewnia bezpieczeństwo nie tylko nam, ale i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

Jak dobrać oświetlenie rowerowe?

Najważniejszym kryterium w doborze odpowiedniego rodzaju oświetlenia, jest bezpieczeństwo. Aby w odpowiedni sposób dopasować światła w rowerze, należy również kierować się przepisami prawnymi. Po pierwsze – światła są szczególnie obowiązkowe w trudniejszych warunkach. Np. podczas mgły, deszczu czy pod wieczór i w nocy. W niektórych miejscach także zachować większą ostrożność – na zamkniętych parkingach oraz w tunelach.

Konieczne jest zamontowanie lampki rowerowej z przodu. Oświetlenie z przodu może być migające. Trzeba jednak tak dobrać lampkę, by swoim miganiem nie rozpraszała kierowców i innych rowerzystów. Światło lampki nie może być więc zbyt jaskrawe. Z tyłu z kolei musi się znaleźć czerwony odblask. Na kołach z kolei muszą się znaleźć odblaski pomarańczowe.

Co do wysokości lampek przednich oraz tylnych – nowy przepis reguluje odpowiednią wysokość. Lampki w tych miejscach mogą znajdować się na wysokości nie większej niż 150 cm nad jezdnią i nie niższą niż 25 cm. Zasada tyczy się oświetlenia uzupełniającego.

Ilość świateł, jakie możemy zamontować w rowerze, jest dowolna. Jednak światło z przodu powinno mieć kolor biały lub żółty. Kolor oświetlenia z tyłu musi być czerwony.
Możliwe jest stosowanie innych form oświetlenia roweru – np. pasków, naklejek, opon itp.

Ile kosztuje komplet oświetlenia rowerowego?

Porządny i markowy komplet oświetlenia rowerowego można dostać już za jedyne 100 złotych.

Zobacz komplety w PM Bike  »

Nie jest to zbyt wygórowana cena, biorąc pod uwagę nasze bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że cena jest zależna od marki, wielkości lampki oraz jej typu. Koszt całego zestawu na pewno nie powinien przekraczać kilkuset złotych.
Każdy rowerzysta musi zaopatrzyć się w oświetlenie, którego jakość będzie co najmniej dobra. Zawsze, można wyposażyć się w znacznie tańsze lampki, jednak należy pamiętać o tym, że zazwyczaj wiąże się to z ich niższą jakością. Jakiekolwiek rodzaje świateł wybierzemy, musimy pamiętać o ładowaniu akumulatorka oraz o regularnej wymianie baterii.

Wybierając oświetlenie rowerowe, musimy skupić się przede wszystkim na marce, trwałości oraz sposobach montowania. Wiadomo, że zaufany i znany producent zagwarantuje nam najlepszą jakość swoich lampek. Nasz wybór może być również uzależniony od naszego budżetu. Trzeba jednak pamiętać, że za wysokiej jakości lampki musimy nieco zapłacić.

Przy wyborze oświetlenia rowerowego ważne jest, czy kupujemy pojedyncze lampki czy całe zestawy. Często, druga opcja jest o wiele bardziej opłacalna ze względu na uzyskanie całego oświetlenia dla roweru – przedniego i tylnego, naklejek, odblasków oraz dodatkowego oświetlenia.

Konieczność posiadania odpowiedniego oświetlenia rowerowego jest podyktowana przede wszystkim zachowaniem bezpieczeństwa na drodze. Rowerzyści, tak samo jak kierowcy, muszą być zaopatrzeni w odpowiednie rodzaje świateł. Jest to zasada regulowana przez przepisy prawne. Poza tym, widoczność rowerzystów np. w ciemnym tunelu lub w nocy, jest naprawdę znikoma, jeśli nie posiadamy właściwego rodzaju oświetlenia.