Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów korekcyjnych, szczególnie przydatna dla osób aktywnych fizycznie lub nie czujących się najlepiej w klasycznych oprawkach. Miękkie soczewki dostępne w wersji jednodniowej, dwutygodniowej oraz miesięcznej są dziś tak łatwo dostępne, że właściwie każdy, kto korzysta z nich na co dzień ma szansę uzupełnienia zapasu bez konieczności wizyty w gabinecie okulistycznym. Łatwy dostęp nie oznacza jednak, że soczewki można dobierać dowolnie czy na podstawie wcześniej stosowanych okularów korekcyjnych. Jak wygląda dobór soczewek kontaktowych, czym różni się korekcja z ich pomocą od stosowania okularów i o warto pamiętać decydując się na soczewki kontaktowe?

Dobór soczewek kontaktowych – konieczna wizyta u okulisty

Każda wada wzroku wymaga dokładnej diagnozy przed wyborem odpowiedniej korekcji. Podobnie jak nie zaleca się sięgania po zwykłe „okulary do czytania” dostępne w marketach i wyboru tych, w których widzimy pozornie najlepiej, kupowanie soczewek w ciemno może być naprawdę złą i potencjalnie niebezpieczną decyzją. Podczas badania u okulisty bądź optometrysty, specjalista dokładnie określa rodzaj oraz wielkość wady i dokonuje pomiaru geometrii oka, na podstawie których ocenia następnie jaki rodzaj i moc soczewek sprawdzą się najlepiej w korygowaniu Twojej wady.

Specjalista sprawdzi też, czy nie występują żadne schorzenia oczu, które mogłyby wykluczać możliwość noszenia soczewek kontaktowych – pomimo wykorzystywanych do ich produkcji technologii i coraz bardziej zaawansowanych materiałów, wiele osób w dalszym ciągu ma problemy z noszeniem soczewek i nie może korzystać z nich jako z wyłącznego sposobu korekcji wady wzroku. W trakcie badania okulista sprawdza również, czy przyczyną nieostrego widzenia nie jest astygmatyzm – soczewki przystosowane do korygowania zaburzonej krzywizny rogówki zachowują się nieco inaczej, niż klasyczne soczewki korekcyjne.

Jak przebiega badanie oczu pod kątem doboru soczewek kontaktowych? Z pozoru podobnie, jak każde badanie mające na celu ocenę wielkości wady wzroku. Okulista sprawdza ostrość wzroku, ustala refrakcję oka i krzywiznę rogówki, a dodatkowo ocenia ilość wydzielanych przez oko łez – jednym z groźniejszych problemów przy stosowaniu soczewek może być nadmierne wysuszenie powierzchni oka prowadzące do podrażnień, a nawet zapalenia spojówek lub powieki. Po zakończeniu badania specjalista proponuje konkretne soczewki kontaktowe, a następnie przymierza je u pacjenta, sprawdzając czy dobrze się układają. Zdarza się, że ze względu na nieregularną budowę oka konieczne jest wykonanie u producenta soczewek na zamówienie.

Po dopasowaniu soczewek i pierwszych dniach testowania konieczna jest wizyta kontrolna u tego samego okulisty, podczas której sprawdza się, czy oko toleruje soczewkę prawidłowo i czy regularne noszenie soczewek nie spowoduje pogorszenia się stanu zdrowia oczu. Co ważne, okulista zwykle dopasowuje pacjentowi okulary, które ten może nosić po zdjęciu soczewek wieczorem czy w sytuacjach, gdy oczy pieką i nie są gotowe na założenie soczewki. Nie należy nastawiać się, że po otrzymaniu soczewek okulary pójdą całkowicie w zapomnienie.

Czy warto nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe często traktowane są jako rozwiązanie znacznie wygodniejsze, niż okulary i w wielu sytuacjach stwierdzenie to faktycznie się potwierdza. Nawet z medycznego punktu widzenia, w sytuacji gdy wada w jednym oku jest dużo wyższa, niż w drugim (powyżej 3 dioptrii różnicy), zastosowanie soczewek zamiast okularów jest znacznie skuteczniejsze i wygodniejsze, a korekcja bardziej precyzyjna niż po zastosowaniu okularów. Soczewki dopasowują się też znacznie łatwiej do stylu życia – niektóre z nich można z powodzeniem nosić dłużej, bez odczuwania dyskomfortu, wymieniając parę na nową co 30 dni przy odpowiednim dbaniu o nie w trakcie noszenia. Brak czasu na właściwą pielęgnację soczewek? Soczewki jednodniowe pozwalają zapomnieć o specjalnych płynach i pojemniczkach, przez co sprawdzają się doskonale podczas wyjazdów czy przy użytkowaniu soczewek wyłącznie na specjalne okazje.

Czy soczewki kontaktowe mają wady? Ze względu na bliski kontakt z okiem, ich dopasowanie do oka musi być perfekcyjne, a materiał wykonania na tyle oddychający, by oko miało nieustannie kontakt z tlenem. Niektóre schorzenia oczu powodują, że stosowanie soczewek kontaktowych może okazać się niemożliwe i bardzo uciążliwe, o czym przekonało się wiele osób z niewykrytym wcześniej zespołem suchego oka. Samo ich noszenie ma jednak z pewnością więcej zalet niż wad – każdy okularnik powinien choć raz wypróbować korekcji soczewkami i przekonać się, czy spełniają jego oczekiwania.