Opieka nad osobą na stale przykutą do pozycji leżącej jest ogromny wyzwaniem dla jego bliskich. Sytuacja wymaga od nich nie tylko empatii i zaangażowania, ale również cierpliwości, a przede wszystkim – niezbędnej wiedzy.

Osoba, która stale leży i nie jest w stanie samodzielnie wykonać podstawowych czynności, jest zależna zarówno od pomocy swoich bliskich, jak i udogodnień, jakie zostaną jej zapewnione.

To, jak ostatecznie będzie wyglądała opieka nad osobą stale leżącą zależy od wielu czynników. Oprócz zaangażowania bliskich istotna będzie wiedza na temat podstaw higieny czy leków jakie powinna przyjmować. Nie bez znaczenia ma również pełna opieka fizjoterapeuty. Na jakość opieki i komfort osoby chorej będzie wpływał również posiadany sprzęt medyczny.

Jak wygląda opieka nad osobą leżącą?

Wiele chorób powoduje, że nasza bliska osoba może zostać na stałe przykuta do łóżka. Brak możliwości poruszania się nierzadko jest również spowodowany poważnym wypadkiem czy trudnym zabiegiem chirurgicznym, po których konieczna jest rekonwalescencja oraz rehabilitacja.

Pacjenci, mający problem z samodzielnym poruszaniem się, wymagają specjalistycznej opieki. W wielu przypadkach tego zadania podejmują się bliscy. Niekiedy jednak do pomocy oprócz zaangażowania konieczny będzie zakup bądź wypożyczenie niezbędnego sprzętu medycznego. 

Niezależnie od powodu, przez jaki osoba chora jest zmuszona do nieustannego przebywania w łóżku, zasady opieki nad nią pozostają niezmienne. Jak zatem wygląda opieka nad osobą stale leżącą? O czym należy pamiętać? Jakie rozwiązania sprzętowe mogą ułatwić codzienna opiekę nad leżącym pacjentem?

Codzienna opieka nad osoba leżącą

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak wymagająca potrafi być opieka nad pacjentem, który nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Oprócz standardowych czynności pielęgnacyjnych, chory powinien mieć stworzone miejsce, idealne do regeneracji i odpoczynku. Konieczne jest zapewnienie mu komfortu i jak najwięcej samodzielności, co znacznie wpłynie na jego poczucie własnej wartości, a także odciąży osoby się nim zajmujące.

Opiekując się pacjentem, który nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, istotne jest zapewnienie mu własnej przestrzeni. Warto w miarę możliwości zapewnić choremu prywatność i intymność, a miejsce, gdzie będzie spędzał najwięcej czasu przystosować do jego potrzeb. Odpowiednie ustawienie łóżka jest niezwykle istotne, gdyż w głównej mierze pomoże to w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych oraz podczas przeprowadzania fizjoterapii.

W przypadku opieki nad osobą stale leżącą nie można zapomnieć, że pozycja, w jakiej na co dzień znajduje się nasz pacjent nie jest naturalna. Nieustanne leżenie na wznak może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak istotne jest zapobieganie powstawaniu odleżyn. Odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne, masaże manualne czy wygodny materac przeciwodleżynowy z pewnością pomogą utrzymać ciało w pełnym zdrowiu.

Opieka nad osobą leżącą to spore wyzwanie – zwłaszcza jeśli podjęliśmy się tego zadania samodzielnie. Istnieją jednak pewne rozwiązania sprzętowe, które znacznie ułatwiają pielęgnację.

opieka nad osobą leżącą

Niezbędny sprzęt do opieki nad osoba leżącą

Osoba stale leżąca powinna mieć zapewnione odpowiednie łóżko rehabilitacyjne, które będzie dostosowane do jej potrzeb, a także postury. Łóżko medyczne zapewnia komfort pacjentowi, a także bezpieczeństwo. Łóżka rehabilitacyjne elektryczne pozwalają na samodzielną regulację ich wysokości na pomocą pilota, dzięki czemu osoba leżąca może być bardziej samodzielna.

W łóżku rehabilitacyjnym ważne są również dodatkowe elementy wyposażenia. Łóżko rehabilitacyjne warto zaopatrzyć w wysokiej jakości materac przeciwodleżynowy, dzięki któremu zapobiegniemy powstawaniu bolesnych zmian na skórze. Specjalnie zaprojektowany materac zapewnia większą ergonomię leżenia, a także umożliwia lepszy przepływ powietrza.

Do dyspozycji osoby leżącej warto dokupić wózek inwalidzki bądź jeśli chory jest w stanie samodzielnie się poruszać – specjalistyczny balkonik. Świetnym rozwiązaniem sprzętowym, dzięki którym opieka nad leżącym pacjentem będzie łatwiejsza, to wszelkiego rodzaju akcesoria sanitarne, ułatwiające codzienną kąpiel oraz umożliwiające samodzielne załatwianie potrzeb fizjologicznych – w tym wózki prysznicowo-toaletowe.

Pomocne mogą się również okazać fotele rehabilitacyjne, a dokładnie fotele geriatryczne. O wszystkich tych produktach można zapoznać się na stronie www.x-reh.pl.

Sprawowanie codziennej opieki nad osobą stale leżącej to spore wyzwanie. Można je sobie jednak ułatwić nie tylko odpowiednim podejściem do pacjenta, ale również poprzez zapewnienie mu odpowiedniego sprzętu medycznego.