Jazda na rowerze sprawia dużo radości i jest pożyteczna dla zdrowia. Należy jednak zadbać o bezpieczeństwo by się tak stało. Ważna jest dobra widoczność na drodze. Zapewni to oświetlenie i odblaski.

Kolejną kwestią jest strój na rower. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup całego kompletu stroju. Zapewnia komfort podczas jazdy. Nie wolno zapominać też o kasku rowerowym. To fundamentalny element wyposażenia rowerzysty. Jeżeli w trakcie wycieczki doznamy upadku, kask będzie chronił naszą głowę. Dzięki temu możemy uniknąć poważnych obrażeń.

Kaski rowerowe

Szukasz bezpiecznego, mocnego kasku rowerowego? Sprawdź ofertę na Wiosnę 2017 w sklepie PM Bike – szeroki wybór kasków miejskich, MTB, free ride oraz dziecięcych.

Rodzaje kasków rowerowych

Istnieje kilka rodzajów kasków rowerowych. Ich cechy są dopasowane do terenu, po którym będziemy najczęściej się poruszać. Można powiedzieć, że dobieramy je do konkretnego roweru. Te rodzaje to:

  • Kask MTB. Bardzo popularny rodzaj, do jazdy po bezdrożach. Wyposażony jest w daszek chroniący przed słońcem oraz deszczem. Posiada otwory wentylacyjne.
  • Kask szosowy. W wyglądzie przypomina kask MTB jednakże jest dedykowany do jazdy na kolarzówkach. Doskonały na szybkie wyjazdy szosowe.
  • Kask miejski. Ma mniej opływowy kształt niż wyżej wymienione rodzaje. Posiada też inne akcesoria. Bardzo często pojawiają się na nim odblaski zwiększające widoczność na drodze.
  • Kask typu orzeszek. Jest zbliżony wyglądem do kasku miejskiego. Cechuje go solidna konstrukcja pozbawiona otworów wentylacyjnych. Daje to lepszą ochronę głowy. Używany najczęściej do jazdy na rowerach BMX oraz freeride.
  • Kask full face. To ostatni rodzaj przeznaczony na bardzo trudne trasy. Wykorzystywany również do downhillu. Pokrywa całą twarz rowerzysty, co zapewnia doskonałą ochronę. Jest podobny do kasku motocyklowego.

Zasady kupowania kasku

Wybór rodzaju kasku to połowa drogi. Należy też skupić się na innych kwestiach. Podstawą jest sprawdzenie czy kask posiada stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. Tylko wtedy jest faktycznie bezpieczny.

Kolejny element to materiał, z jakiego powstał. Część zewnętrza kasku powinna być wykonana z trwałego tworzywa sztucznego. Można też kupić kask z dodatkiem warstwy ceramicznej. Zwiększa bezpieczeństwo w trudnym terenie.

Powłoka wewnętrzna kasku musi być wykonana z miękkiej pianki lub gąbki. Tylko wtedy zapewni komfort i zlikwiduje ryzyko powstawania otarć.

Otwory wentylacyjne są ważne nie powinno być ich jednak dużo. Trzy lub cztery to maksimum.

Dopasowanie do głowy to kolejna ważna kwestia. Dobrze dobrany rozmiar to konieczność. Wiele modeli posiada pokrętło do jego regulacji.

Bezpieczny kask

Kask rowerowy to bardzo ważny element stroju rowerzysty. Dlatego też powinien być dopasowany do roweru i terenu, po którym się poruszamy. Tylko wtedy będziemy bezpieczni podczas jazdy. Rodzajów kasków jest wiele, więc z łatwością znajdziemy pasujący model. Materiały, z jakich został wykonany muszą być wysokiej, jakości.