Osoby tradycjonalne z reguły uważają, że w oknach kuchennych powinny obowiązkowo wisieć firanki. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rodzaj tkaniny, z której została dana firana uszyta. Właśnie materiał ma główną rolę decydującą w kwestii czy do naszej kuchni wpadnie mniej lub więcej światła oraz o tym czy firana będzie trzymała ciepło czy raczej wpuszcza do kuchni chłodne powietrze. Materiał ma olbrzymie znaczenie. Jednak ważny jest także fakt czy mamy małą czy dużą kuchnię. Inne firany sprawdzą się lepiej w malej kuchni, a zdecydowanie inne będą lepsze do kuchni większej. Jakie zatem wybrać firany do kuchni o małym metrażu?

Firany w małej kuchni

Do małej kuchni idealne i praktyczne będą firany w pasy oraz w pionowe wzory. Takowe zastosowanie sprawi, że optycznie podnosi się nam sufit. Do niewielkich kuchni pasować będą idealnie firanki lekkie oraz delikatnie gładkie. Ewentualnie można wybrać firanki o delikatnych kwiatuszkach. Jeśli nie do końca przepadamy za firanami delikatnymi i wolimy wzory niech to będą pasy lub ewentualnie wzory geometryczne.

Należy także pamiętać o zasadzie, że im jaśniejsze kolory wybierzemy tym lepiej. Dlaczego? Ciemne kolory sprawią, że okno wydaje się jeszcze mniejsze, a samo pomieszczenia wygląda jak przytłoczone. Właśnie przez tą zasadę w kuchni najczęściej wieszamy firany białe. Także dobrymi kolorami są odcienie ecru, złota czy beżu. Dla osób, których kuchni jest zdecydowanie większa radą jest by wybrać firany do kuchni z wszelkimi ozdobami w poziomie.

artfirany_kuchnia

W otwartej kuchni świetnym rozwiązaniem są bardzo intensywne kolory. Mam tutaj na myśli kolor zielony czy na przykład czerwony. Tak intensywne kolory sprawiają, że pomieszczenie (w tym przypadku kuchnia) nabiera wyrazu. Popularne do dużych kuchni są wszelkie aplikacje z gipiury, oryginalne upięcia czy też wymyśle hafty. Nie należy jednak zbytnio mieszać. Należy pamiętać o tym, że tkaniny, z których mamy uszyte firany do kuchni muszą pasować do wszelkich materiałów, które wykorzystujemy do aranżacji kuchni. Dosyć popularne rozwiązania to zrobienie z tego samego materiału co firana czy jej dodatki wszelkie pokrycia na taborety, serwetki na stół czy podstawki pod naczynia.

Bardzo często w kuchni pod oknem stoi stół. Ważne by firany do kuchni kończyły się właśnie kilka centymetrów nad samym stołem. Bardzo ważną kwestią w firanach jest ich pranie, a raczej ich częstotliwość. Uważa się, że firany powinny być prane co miesiąc. Niektórzy twierdzą, że czas ten może być przedłużony do półtora miesiąca. Eksperci zgodnie twierdzą, że firany, które pierzemy ręcznie zdecydowanie dłużej zachowują kolor oraz wygląd. Jednak większość z nas woli prać firany do kuchni jak i innych pomieszczeń za pomocą pralki.

Wówczas należy pamiętać, by je odpowiednio złożyć oraz włożyć do poszewki poduszki, następnie zapiąć i dopiero umieścić w pralce. Zdecydowanie warto używać wszelkich specjalnych specyfików do prania firan. Wśród nich znajdują się specjalne proszki, wybielacze oraz sole do firan.