Materac ortopedyczny jest coraz bardziej powszechnym akcesorium. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest czasem niezbędnym elementem odpowiedniej profilaktyki psa w walce o jego zdrowie i dobrą kondycję stawów. 

Wraz ze spadkiem entuzjazmu i ruchliwości pupila, pojawiają się objawy bólu i cierpienia. Powodem może być rozwijająca się choroba układu ruchu. Ulgę w cierpieniu, a także pomoc w rehabilitacji z pewnością przyniesie odpowiedni materac ortopedyczny dla psa.

Wybór legowiska dla psa

Psy, podobnie jak ludzie, narażone są na różne problemy z mięśniami i stawami. Warto zdawać sobie sprawę ze specyfiki zwierzęcych schorzeń, aby w porę dostrzec pierwsze objawy i natychmiast podjąć skuteczne leczenie.

Do najczęstszych chorób układu szkieletowego i mięśniowego u psów możemy zaliczyć choroby stawów czy predyspozycje rasowe, wiek, niewłaściwą dietę czy czynniki mechaniczne. Oczywiście odpowiednie legowisko nie przyniesie spektakularnych rezultatów bez wprowadzenia podstawowych zmian. Miejsce wypoczynku dla psa powinno zostać zlokalizowane z dala od zimna, wilgoci i przeciągów.

legowisko ortopedyczne dla dużego psa

Legowisko powinno zapewniać dobre podparcie dla kręgosłupa psa – wypełnienie nie powinno ulegać trwałemu zgnieceniu, jak ma to miejsce w przypadku kulki silikonowej lub zwykłej gąbki. Powinno być wytrzymałe w użytkowaniu – odporne na zadrapania pazurami i częste pranie. Łatwe do utrzymania w czystości, czyli wykonane z materiału, który nie przyjmuje sierści lub z którego łatwo usunąć sierść. materac powinien mieć zdejmowany pokrowiec.

Czym powinien charakteryzować się materac ortopedyczny dla psa? 

Ortopedyczne wersje wypełnione są gąbką wiskoelastyczną tzw. memory. Taką samą, która jest używana do produkcji komfortowych materacy dla ludzi. Ze względu na swoje właściwości odwzorowywania kształtu ciała zwierzęcia, zapewnia ona bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa. Cecha ta ma niebagatelne znaczenie dla psów dużych i ciężkich.

Zwykle, ze względu na obniżenie kosztów produkcji, legowiska memory dla psów mają wypełnienie dwu- lub trzywarstwowe, gdzie pianka memory jest jedną z warstw bezpośrednio stykających się z ciałem zwierzęcia. 

Pomimo wielu niewątpliwych zalet, niestety legowiska ortopedyczne dla psów mają też jedną wadę, są dość drogie. Ale wiadomo, za jakość zawsze płaci się więcej. Mimo wszystko warto w nie zainwestować w przypadku dużych i zwłaszcza starszych psów, które cierpią na dolegliwości kostno-stawowe tak samo, jak starsi ludzie. 

legowisko ortopedyczne dla małego psa

Czym kierować się przy wyborze materacu ortopedycznego?

Dla psich alergików ważną kwestią jest utrzymanie materaca w nienagannej czystości. Warto wybrać wodoodporne materiały, które można łatwo czyścić, a jednocześnie chronić piankę wewnętrzną przed zamoczeniem zabrudzeniami.

Niezależnie od wieku i kondycji zdrowotnej, każdy pies powinien mieć idealnie dopasowany materac. Zbyt małe posłanie wymusza u psa przybranie pozycji zwiniętej, co będzie powodować dodatkowy nacisk na stawy i tkankę mięśniową.

Niektóre psy lubią spać z głową opartą na podwyższeniu. Wyższe ścianki pozwolą pupilowi wtulić się w miękki materiał. Legowiska dla psa o podniesionych krawędziach pozwolą czworonogowi łatwiej utrzymać ciepło.

Legowisko ortopedyczne dla psów z problemami zdrowotnymi

Materac ortopedyczny dla psa nie powinien być zbyt wysoki, aby nie utrudniać pupilowi wejścia do środka. Czworonogi z problemami układu ruchowego mają ograniczoną mobilność, dlatego zbyt wysokie oparcie na posłaniu będzie dla niego stanowić trudną barierę do przekroczenia. Ma być w końcu pomocą w schorzeniach. 

Wybór nie jest trudny, trzeba tylko dobrać odpowiedni materiał, znając potrzeby swojego psa.