Pojawienie się insektów w domach i mieszkaniach to bardzo częsty problem, z którym mierzymy się już od bardzo dawna. Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach nawet bardziej, ponieważ mimo wzrostu higieny i dbania o dokładną szczelność, to z roku na rok przybywa nam dużo ubrań i przedmiotów, w których mogą zalegać się małe szkodniki. Insekty mogą znaleźć się też w żywności, którą kupujemy na zapas. 

Jakie insekty możemy spotkać w domu?

Wśród tych najbardziej popularnych możemy wyróżnić:

 • rybiki cukrowe – owady o srebrzystej barwie i niewielkiej długości, które żywią się papierem, klejem, drewnem czy resztkami jedzenia,
 • karaluchy – nosiciele wielu chorób i zarazków; bardzo duże i trudne do pokonania insekty, które uwielbiają ciepłe i wilgotne zakamarki mieszkań,
 • pluskwy – malutkie, bardzo szkodliwe dla człowieka, ponieważ żyją w pościelach, szafach i materacach, w nocy mogą gryźć człowieka podczas snu,
 • mole – jedne z najpopularniejszych skrzydlatych szkodników, które dzięki swojej połyskliwej barwie świetnie wtapiają się w wełniane tkaniny w naszych szafach, niszcząc ich wygląd.

Do innych już rzadziej występujących szkodników, które najczęściej trafiają do mieszkań przez przypadek, z zewnątrz, należą np.:

 • pająki
 • muchy
 • mączniki młynarki
 • mrówki
 • kołatki domowe
 • mkliki mączne
 • spuszczele pospolite
 • psotniki zakamarniki

Jak poradzić sobie z popularnymi insektami?

Na tych najbardziej popularnych niechcianych lokatorów można znaleźć kilka sposobów, by skutecznie i szybko usunąć insekty z mieszkania. 

Weźmy na początek rybiki cukrowe. Uwielbiają one najczęściej chować się w łazience, czyli w miejscu bardzo ciemnym, ciepłym i wilgotnym. Jeśli więc będziemy wietrzyć pomieszczenie i dbać o prawidłową wilgotność, to na pewno się pozbędziemy rybików. Szybszym sposobem jest jednak użycie chemicznych środków owadobójczych dostępnych w sklepach za niewielką cenę.

Natomiast, aby pozbyć się pluskiew to jedynym skutecznym środkiem jest użycie wszelkich płynów, sprayów, proszków, pułapek czy elektrycznych odstraszaczy, które zwyczajnie wyeliminują insekty. Jeśli walczymy z duża ilością tych insektów to nawet ten sposób może nie pomóc, dlatego trzeba się wówczas skontaktować ze specjalną firmą, która przeprowadzi dezynsekcję pluskwy dużo skuteczniej.

Sposobem na pozbycie się moli jest użycie naftaliny lub wielu innych specyfików utworzonych na jej bazie. Insekty te są bardzo wyczulone na wszelkie zapachy, dlatego czasem wystarczy zwyczajnie popsikać ubrania odświeżaczem powietrza w sprayu lub nawet mocną perfumą.

Sprawa karaluchów jest już dużo bardziej skomplikowana. Przede wszystkim rozpoczynając z nimi walkę, trzeba poprawić warunki higieniczne w domu, czyli wyrzucić wszelkie odpady, zabezpieczyć żywność i zdezynfekować mieszkanie. Później konieczna jest już dezynsekcja, która niestety musi być systematycznie powtarzana przez co najmniej 7 tygodni. Wówczas pozbędziemy się robactwa na stałe, natomiast trzeba mieć na względzie, że jest to proces uciążliwy i długotrwały.

Kiedy zacząć działać?

Zdarzają się takie przypadki, że ludzie, wiedząc już o obecności interesów, zwlekają z podjęciem jakichkolwiek działań. W tym wypadku liczy się jednak czas. Wszelkie szkodniki rozwijają się w sprzyjających warunkach z prędkością światła dlatego jeśli nie zacznie się działać od razu, wówczas możemy narazić się na bardzo duży rozwój a wręcz plagę robactwa w naszym domu, która nie tylko utrudni nam codzienne życie, ale też narazi nas na rozwój chorób czy zniszczenie wielu przedmiotów.

Domowe sposoby a specjalistyczna pomoc

Właśnie ze względu na szybkie działanie czasem domowe sposoby na pozbycie się insektów (między innymi takie jak użycie gazet na mole, włożenie lub powieszenie woreczków z lawendą, zielem angielskim, mydłem, cytryną, czy octem) nie pomogą i będzie trzeba od razu skontaktować się z fachowcami, którzy wykonają dokładne oczyszczenie i dezynsekcje. Jest to oczywiście dużo kosztowniejszy proces natomiast niewątpliwie najbardziej skuteczny i pomoże nam sobie poradzić z insektami, które z biegiem czasu mogłyby stać się niebezpiecznym lokatorem.