Szelki dla psa cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli czworonogów. Na spacerach  można zauważyć, że coraz częściej zastępują one obroże. Właściciele psów doceniają liczne zalety tego rozwiązania. Dlaczego szelki są takie popularne i jakie są plusy ich stosowania? Czy mają one zalety zarówno dla właściciela, jak i dla psa? Czy szelki można stosować u psów w każdym wieku, czy jednak u szczeniaków lepiej sprawdzi się na początek obroża? Czy w przypadku niektórych ras szelki są tak naprawdę obowiązkowe i jeśli tak, to jakich? Przeczytaj poniższy artykuł, aby uzyskać odpowiedź na wszystkie istotne pytania dotyczące szelek dla  Twojego psa!

Kiedy szelki dla psa będą lepsze niż obroża?

Popularność szelek dla psów znacznie wzrosła w ostatnich latach, co można zaobserwować gołym okiem na ulicach. Mijają właścicieli czworonogów podczas spacerów z pupilami, można zauważyć, że smycz coraz częściej przytwierdzona jest do szelek, a nie do klasycznej obroży, która obecnie coraz częściej pełni funkcję dekoracyjną oraz jest miejscem, do którego przyczepiona jest zwykle adresówka. Jest ona przydatna w sytuacji, gdy pies się zgubi i zostanie znaleziony przez kogoś obcego – znacznie ułatwia kontakt z właścicielem i przyspiesza powrót psa do domu.

Szelki z kolei są akcesorium dla psa typowo spacerowym, które zapewnia komfortowe wyjścia zarówno dla psa, jak i dla jego właściciela. Dobre rozłożenie siły zwierzęcia ułatwia jego prowadzenie oraz kierowanie go w odpowiednie miejsca, aby omijać przeszkody czy miejsca potencjalnie niebezpieczne bez przypadkowego podduszenia zwierzaka.

Jakie będą wygodne szelki dla poszczególnych ras psów?

Istnieją rasy psów, które ze względu na swoją fizjonomię nie mogą być wyprowadzane na spacery w obroży. Muszą mieć one zakładane szelki, ponieważ w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że zrobi im się najzwyczajniej w świecie krzywdę.

Dotyczy to przede wszystkim psów:

  • należących do ras brachycefalicznych, czyli buldogów francuskich i angielskich oraz mopsów. Rasy brachycefaliczne mają bardzo krótkie szyje oraz mocno rozbudowaną klatkę piersiową, co uniemożliwia komfortowe i bezpieczne założenie obroży na spacer;
  • psów ras miniaturowych, takich jak na przykład pomeranian, chihuahua czy biszon. Psy tej rasy są narażone na urazy kręgosłupa oraz zapadanie się tchawicy, przez co długie spacery z wykorzystaniem obroży są dla nich bardzo niebezpieczne.
mały pies w szelkach dopasowanych

Wygodne szelki dla psa kupisz w sklepie internetowym furkidz.eu!

Postaw na komfort i bezpieczeństwo swojego psa podczas spacerów

Wybór idealnych szelek na spacer to bardzo ważna sprawa. Na rynku dostępne są różne ich modele, dzięki czemu można zdecydować się na rodzaj dopasowany do potrzeb psa. Wśród popularnych modeli można na pewno wskazać szelki typu guard, które cieszą się ogromną popularnością, ponieważ umożliwiają utrzymanie psa na smyczy bez ryzyka jego wyswobodzenie się z szelek, ale jednocześnie nie ograniczają jego ruchów.

Bardzo popularne są także klasyczne szelki norweskie, które opierają się na klatce piersiowej zwierzęcia.  Sprawdzają się one zarówno podczas krótkich spacerów miejskich, jak i w trakcie dłuższych wypraw. W przypadku szczeniaków, psów małych ras oraz zwierzaków, które bardzo mocno ciągną na spacerach, idealnie sprawdzą się szelki bezuciskowe. Są one także doskonałymi szelkami do samochodu.

Podsumowanie zalet szelek dla psów

Szelki na spacerze zapewniają dobrą kontrolę oraz bezpieczeństwo psa. Umożliwiają psu swobodne poruszanie, nie narażają jego kręgosłupa na urazy i znacznie zmniejszają ryzyko, że pies wyswobodzi się z puszorka, gdy się czegoś przestraszy lub będzie chciał ruszyć w pogoń za innym zwierzęciem czy uczestnikiem ruchu. Z tego względu cieszą się one znacznie większą popularnością niż obroże.