Kostka brukowa jako materiał uniwersalny

Ogród to przestrzeń, która może pełnić wiele rozmaitych funkcji. To miejsce odpoczynku i relaksu, przestrzeń spotkań z najbliższymi. Może być również miejscem pracy przy pielęgnacji roślin, co dla wielu osób staje się pasją. Wobec tego warto zadbać, by było to miejsce wyjątkowe, w którym każdy będzie się dobrze czuł (pamiętaj – czyszczenie kostki brukowej to minimum jakie potrzebuje nasza posesja). Rozmaite rośliny uprawne czy ozdobne tworzą mieszaninę pięknych zapachów i barw, które można podziwiać z tarasu czy okna. Ale ogród nie może być tylko piękny – powinien cechować się również funkcjonalnością, tak by korzystanie z niego nie było podporządkowane rozmieszczeniu roślin. Skoro ogród jest dla ludzi, warto zadbać, by mogli oni się swobodnie po nim poruszać.

Warto zatem postarać się nie tylko o projekt aranżacji zieleni, ale także o elementy małej architektury, dzięki czemu wszystko będziemy mogli połączyć w jedną znakomitą całość. Murki, krawężniki i wytyczone ścieżki mogą połączyć ważniejsze części ogrodu, tak by zapewnić komfort korzystania z jego piękna. W aranżacji ogrodu dobrze sprawdzi się kostka brukowa – ułożona na alejkach pozwoli swobodnie spacerować po ogrodzie nawet przy deszczu, bo na ścieżkach nie będzie zbierać się błoto. Dobrze wykonane projekty kostki brukowej powinny brać w tym wypadku pod uwagę i szerokość alejek, i ich długość, tak by rodzaj zastosowanej kostki odpowiadał proporcjom ścieżki. Drobne kostki o nieregularnych kształtach sprawdzą się znakomicie na wąskich, krętych dróżkach między kwiatowymi krzewami. Jeśli chcemy wyznaczyć spacerową ścieżką na zadbanym trawniku, szerokie, jednolite kostki będą się prezentować bardzo atrakcyjnie.

kostka3

A może by tak zaaranżować ogród?

Za pomocą kostki brukowej można stworzyć urokliwe ścieżki, ale także większe powierzchnie, na których powstanie miejsce do spędzania czasu z przyjaciółmi, na przykład grill, stół i ławy albo romantyczna altana. Producenci oferują bardzo zróżnicowane wzory kostki brukowej, które na większej powierzchni można ułożyć w efektowne mozaiki – na okrągłych placykach pięknie będą wyglądać symetryczne rozety albo wzory przypominające płatki kwiatów. Na powierzchniach o nieregularnych kształtach można pokusić się o nieco bardziej fantazyjne wzory, asymetryczne linie czy nawet jakieś napisy lub podobizny. Wstępne wykonanie projektu pozwoli zobaczyć, jak może wyglądać realizacja naszego pomysłu. Może okazać się, że wymaga on pewnych zmian czy dostosowań – dlatego warto robić wzory kostki z kimś, kto posiada już pewne doświadczenie w tej dziedzinie.

Kostka brukowa ze względu na swoją wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne znakomicie sprawdza się także w ogrodzie. Jeśli stworzymy odpowiedni projekt, to na pewno będziemy zadowoleni z efektów końcowych, jakie uda nam się uzyskać. Korzystając z usług profesjonalnego projektanta, na pewno będziemy całkowicie usatysfakcjonowani swoim wyborem.