Coraz częściej ludzie zastanawiają się nad zmianą oświetlenia, nie tylko w swoich domach, ale także w innych miejscach, w których przebywają. Dzięki temu mogą nie tylko poczuć się bardziej komfortowo, ale także zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za prąd. Dużą popularnością  cieszą się wszelkiego rodzaju lampy oraz żarówki LED, które wypierają z gospodarstw domowych tradycyjne żarówki. Czy słusznie? Czy naprawdę są tak dobre i nie mają wad? Dlaczego warto jest zmodernizować oświetlenie w swoim otoczeniu właśnie na ledowe? Czy oprócz oszczędności, są jakieś inne zalety takiego rodzaju oświetlenia?

Jakie są zalety oświetlenia LED?

Zalet oświetlenia LED jest zdecydowanie więcej, niż wyłącznie oszczędności, chociaż oczywiście trzeba przyznać, że to właśnie oszczędności są główną zaletą, która przyciąga coraz to więcej konsumentów. Posiadając żarówki LED zainstalowane w swoim domu, możesz naprawdę dużo zaoszczędzić nie tylko na rachunkach za prąd, ale także na samych żarówkach, ponieważ są one naprawdę bardzo wytrzymałe. Oznacza to, że nie będziesz musiał co chwila zaopatrzać się w nowe żarówki, ponieważ te, które kupisz starczą ci na dłużej.

ewolucja oświetlenia

Kolejnym ogromnym plusem żarówek i lamp LED jest to, że dają one światło, przy którym komfortowo można pracować i które nie męczy w żaden sposób oczu. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy noce są długie i oczy przez dłuższy czas w ciągu dnia muszą przebywać w pomieszczeniach oświetlonych sztucznie.

Kolejną zaletą jest fakt, że światło jest natychmiastowe. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że zaraz po włączeniu takiej żarówki, światło jest na pełnej mocy i nie musi się rozgrzewać. Od samego początku świeci mocno i jasno, i przede wszystkim jednostajnie. Poza tym, wiele osób za plus żarówek LED uważa duży wybór kolorów, jakie można wybrać. Światło LED może mieć różne odcienie.

I przede wszystkim, żarówki LED są znacznie bardziej ekologicznym rozwiązaniem od żarówek tradycyjnych, ponieważ w ich diodach nie znajduje się rtęć ani inne substancje, które mogłyby być szkodliwe dla środowiska.

Jakie są wady oświetlenia LED?

Oczywiście oświetlenie LED, tak jak i wszystko inne ma swoje wady. Największą wadą, którą wymienia największa liczba osób, jest koszt samych żarówek, które faktycznie są kilkukrotnie droższe od żarówek tradycyjnych. Prawda jest jednak taka, że te koszta niwelują się w momencie płacenia rachunków za energię elektryczną, które są dużo niższe dzięki oświetleniu ledowemu. Ponad to, nie ma potrzeby kupowania tak dużej ilości żarówek LED, w porównaniu do żarówek tradycyjnych, które szybciej się zużywały. Prawda jest więc taka, że koszty wejścia w oświetlenie LED są faktycznie wyższe, ale po czasie zmniejszają się znacznie!

Oprócz tego, dużo ludzi twierdzi, że minusem żarówek LEDowych jest konieczność patrzenia na opakowanie, aby sprawdzić jakiego koloru daje ona światło i czy jest to kolor „ciepły” czy raczej „zimny”. Nie jest to jednak duży minus i ludzie sobie z tym radzą.

żarówki LED

Czy warto modernizować oświetlenie z tradycyjnego na LED?

Zdecydowanie warto jest zmodernizować oświetlenie w swoim domu i miejscu pracy z tradycyjnego na oświetlenie LED, chociażby ze względu na spore oszczędności, ale także ze względu na ekologię. Po co przepłacać za rachunki i niszczyć środowisko rtęcią i innymi negatywnymi substancjami, jeżeli można mieć żarówki LED, dzięki którym można dbać o środowisko i o swój portfel jednocześnie. Ponadto, ogromną zaletą zmiany oświetlenia tradycyjnego, na oświetlenie LED jest komfort. Każdy, kto musi długie godziny pracować w sztucznie oświetlonym pomieszczeniu, wie jak ważne jest to, by żarówki dawały światło zbliżone do naturalnego. I właśnie takie jest światło z żarówek LED!

Zwłaszcza, że w dobrych sklepach wybór żarówek oraz lamp LED jest duży i z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie.


Artykuł powstał we współpracy z producentem oświetlenia LED – Luxon.