Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci bawiły się i rozwijały jednocześnie. Potrzebują też przestrzeni dla siebie i nie zawsze mają czas na wspólną zabawę i edukację. Idealnym rozwiązaniem są tu bajki, które wciągają i mają morał. Najlepiej klasyki, które sami w dzieciństwie lubiliśmy.

Czym są słuchowiska dla dzieci?

Słuchowiska dla dzieci możemy nazwać teatrem dla wyobraźni. Są to nagrane dźwięki, ale nie jest to po prostu przeczytana przez aktora bajka. Zazwyczaj w ich realizacji bierze udział kilku aktorów, którzy odwzorowują role, dialogi i akcję dramatyczną. Znajdziemy też tło muzyczne i inne efekty dźwiękowe. Niektóre elementy historii przekazywane są w akustycznej i językowej formie, bazują na odpowiedniej intonacji. Dzięki temu młodzi słuchacze słyszą co się dzieje w historii, ale nie widzą. Muszą więc na podstawie swojego słuchu wyobrazić całą resztę. W rezultacie doznania maluchów są znacznie głębsze. Ważną rolę odgrywa tu narrator, który prowadzi naszych podopiecznych przez całą historię, komentuje i wprowadza słuchaczy w nowe wydarzenia.

Jakie są zalety słuchowisk dla dzieci?

słuchowisko dla dzieciSłuchowiska dla dzieci mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim ta specyficzna forma wyjątkowo mocno pobudza kreatywność naszych dzieci. Dzięki muzyce i naśladowaniu dźwięków mogą się one oderwać od rzeczywistości i całkowicie przenieść w bajkowy świat. Co więcej, by nadążyć za fabułą muszą się one skoncentrować na tym co słyszą, wyrazach i ich znaczeniu. To rozwija ich słownictwo i sposób wypowiadania się. W ogóle słuchowiska dla dzieci ćwiczą ich podzielność uwagi i spostrzegawczość. Kształtują również pamięć i procesy związane z porównywaniem i analizą. Istotne jest też to, że bajki muzyczne uczą nasze dzieci słuchać ze zrozumieniem, rozpoznawać emocje zawarte w tonie głosu i to jak wpływają one na relacje społeczne.

Puszczenie bajki w takiej formie może być początkiem świetnej zabawy. Warto zachęcić dzieci, by po wysłuchaniu słuchowiska narysowały bohaterów lub ulepiły ich z plasteliny. Ciekawe będzie obserwowanie ich różnych wyobrażeń, w końcu nie będą one mogły wzorować się na tym co widziały.

Czerwony Kapturek i inne bajki

Wybierając historie dla naszych dzieci warto postawić na klasyki. W kulturze często się do nich nawiązuje, więc maluchy będą musiały je w końcu poznać. Przykładem może być „Czerwony Kapturek” napisany przez Jana Brzechwę. To kultowa bajka, na której wychowało się wielu z nas. Również my będziemy czerpać ogromną przyjemność z słuchania jej z maluchami.

Jeżeli już czytaliście wielokrotnie „Czerwonego Kapturka” to pamiętajcie, że Jan Brzechwa napisał też tekst „Kota w butach”, „Kopciuszka”, „Ali Baby i czterdziestu rozbójników”, „Zabawy w podróż”, „Lata ptaszek”, czy „Jasia i Małgosi”. Mamy więc do wyboru wiele klasyków.

Czym są bajki-grajki?

Bajki-grajki to świetna oferta dla tych, którzy chcą rozwijać wyobraźnię swoich maluchów, jak i dla tych, którzy z nostalgią wspominają słuchowiska z dawnych lat. Są to bowiem reedycje słuchowisk i audio bajek z lat 60 i 70. Wtedy były one wydawane na płytach winylowych, obecnie możemy je nabyć na dostosowanych do naszych potrzeb nośnikach. Zarówno muzyka, jak i dialogi, są wykonywane przez najlepszych polskich aktorów i muzyków. Mamy tutaj do wyboru szeroką ofertę historii, nie tylko Jana Brzechwy, ale również innych autorów.