Porządnie wyposażony gabinet zabiegowy powinien spełniać najwyższe standardy higieny i trwałości, zapewniać pacjentowi komfort podczas zabiegów, ale też gwarantować personelowi medycznemu wygodne poruszanie się po gabinecie i pracę z pacjentem.

Meble, jakie zostaną wybrane do wyposażenia gabinetu zabiegowego nie mogą być więc wybrane przypadkowo – każdy element będzie wpływał na jakość organizacji stanowiska pracy pielęgniarki czy specjalisty wykonującego zabieg, ale też na jakość obsługi pacjenta.

Nawet standardowe, podstawowe wyposażenie gabinetu zabiegowego musi wpisywać się w najwyższe standardy jakości. Jaki wpływ mają na to producenci mebli medycznych?

Jakie meble powinny znaleźć się na wyposażeniu gabinetu zabiegowego?

Zależnie od rodzaju wykonywanych zabiegów, wyposażenie gabinetu zabiegowego może wyglądać różnie i opierać się o nieco inne standardy.

wyposażenie gabinetu zabiegowegoIstnieją jednak pewne elementy, które przydadzą się w każdym gabinecie zabiegowym, niezależnie od tego czy jest to specjalistyczny gabinet prywatny czy prosty gabinet zabiegowy w lokalnej przychodni. Fotele zabiegowe, leżanki, parawany czy szafki medyczne są tu traktowane jako umeblowanie podstawowe i trudno wyobrazić sobie zrezygnowanie z któregoś z nich przy jednoczesnym zapewnieniu pacjentowi komfortu podczas zabiegu.

Zarówno fotel zabiegowy jak i leżanki będą wchodziły w bezpośredni kontakt z pacjentem i pozwolą na przeprowadzenie badania oraz zabiegu odpowiednio w pozycji siedzącej i leżącej. To ważne, by w gabinecie zabiegowym pojawiła się tego rodzaju różnorodność – poza wymaganiami dla niektórych zabiegów wymuszającymi przyjęcie określonej pozycji, pacjent może poczuć się na tyle słabo by pozycja leżąca była konieczna, bądź na tyle dobrze by usiąść wygodnie w fotelu i przesiedzieć cały zabieg. Fotele zabiegowe i leżanki to podstawa, z której nie sposób zrezygnować.

Omawiając podstawowe wyposażenie gabinetu zabiegowego nie można pominąć roli, jaką podczas zabiegów odgrywają parawany lekarskie. Prosta konstrukcja zasłony zawieszonej na ruchomym stelażu daje szansę na zapewnienie pacjentowi prywatności podczas przygotowywania się do zabiegu, a także w trakcie jego trwania.

parawan medycznyParawany mogą pełnić szczególnie istotną rolę w szpitalnych gabinetach zabiegowych, gdzie często obsługiwanych jest więcej pacjentów jednocześnie i w których parawan pozwala oddzielić poszczególne stanowiska pracy ochraniając je jednocześnie od łatwego przenoszenia się bakterii drogą kropelkową.

Jakość standardowego wyposażenia gabinetu zabiegowego

Od szafek medycznych pozwalających na przechowywanie i szybkie docieranie do narzędzi niezbędnych podczas zabiegu po leżanki, fotele zabiegowe i parawany stanowiące podstawę obsługi pacjenta w gabinecie, jakość mebli wykorzystanych do wyposażenia gabinetu zabiegowego nie powinna odbiegać od najwyższych standardów medycznych.

Materiały wykorzystywane przez producentów mają zapewnić meblom medycznym odporność na czynniki występujące w środowisku zabiegowym, dając szansę na to by z wyposażenia można było korzystać przez wiele lat bez utraty na ich jakości czy estetyce wyglądu. To znacząca odmiana od wyposażenia gabinetów spotykanego jeszcze kilkanaście lat temu, często wyglądającego jak zniszczone i niehigieniczne meble z czasów przedwojennych.

stolik do badania niemowląt

Przykłądowy model tapicerowanego stolika do badania niemowląt od U.B.M. KOTASIŃSKA.

W przypadku mebli tapicerowanych, a więc kozetek, leżanek i foteli zabiegowych, głównym udoskonaleniem wprowadzonym przez producentów mebli medycznych jest bez wątpienia nieorganiczna, bezszwowa tapicerka o wysokiej trwałości na przetarcia i uszkodzenia spowodowane częstym użytkowaniem.

Brak szwów oraz gładka powierzchnia zapewniają łatwość czyszczenia powierzchni fotela zabiegowego po każdym pacjencie, ograniczają ryzyko krzyżowego przenoszenia bakterii i nie tworzą trudno dostępnych miejsc będących łatwym siedliskiem dla drobnoustrojów. Co więcej, tapicerka odporna jest na środki chemiczne stosowane do dezynfekcji gabinetów zabiegowych i nawet z upływem lat nie wygląda gorzej niż bezpośrednio po zakupie.

Zwracając uwagę na elementy stalowe mebli w gabinecie zabiegowym, tu prym wiedzie stal malowana lakierem proszkowym odpornym na uszkodzenia mechaniczne, środki dezynfekujące oraz promieniowanie UV.

Połączenie takie zabezpiecza widoczne elementy metalowe, a więc choćby elementy konstrukcji parawanu lekarskiego czy szafek medycznych przed rdzewieniem i uszkodzeniami spowodowanymi utrzymaniem czystości w gabinecie zabiegowym. Współczesne meble na wyposażeniu gabinetów mogą przetrwać bez uszkodzeń nawet kilkanaście lat nie tracąc na jakości i bezpieczeństwie użytkowania.