Spacer to niezwykle istotna część każdego dnia psa. Wyprowadzanie pupila jest podstawowym obowiązkiem każdego właściciela czworonoga. Najczęściej trzeba robić to kilka razy dziennie, aby zwierzak mógł załatwić swoje wszystkie potrzeby. Należy jednak pamiętać, że powinna być to także okazja do spotkania z innymi psami i aktywności, na przykład podczas długiej wyprawy czy zabawy na wybiegu.

Jak zadbać o to, aby wszystkie spacery z psem przebiegały pomyślnie i były naprawdę przyjemne? O jakich zasadach koniecznie należy pamiętać i jak zadbać o komfort swój oraz psiaka podczas wyprawy? Podpowiadamy, jakie są najważniejsze czynniki udanych spacerów!

Komfort, zaufanie oraz nagradzanie, czyli podstawowe zasady na spacerach

Spacer to bardzo ważna aktywność, o której nie można zapominać. Regularność jest ich niezwykle istotną częścią. Psy lubią rutynę i naprawdę wygodne jest dla nich, gdy spacery odbywają się o w miarę zbliżonych porach. Dzięki temu mają one poczucie bezpieczeństwa, wpływa to mocno na ich komfort psychiczny, a to kwestia niezwykle istotna. Ważne jest, aby zapewnić psiakowi odpowiednią ilość spacerów oraz zadbać o to, aby były one wysokiej jakości. Często to jest ważniejsze od ich ilości, bo wielu właścicieli psów wyprowadza swoich czworonożnych przyjaciół tylko na dwa spacery dziennie, jednak przykładając wagę do tego, aby były one odpowiednio długie i wartościowe dla zwierzaka. Warto zadbać o to, aby pies czuł się swobodnie podczas przechadzek. Oczywiście w mieście nierozważne jest puszczanie psa luzem, jednak warto trenować z nim spacerowanie na luźnej smyczy. Jest to technika wychodzenia, którą polecają behawioryści i weterynarze, ponieważ zwiększa zaufanie między właścicielem, a psem oraz poprawia komfort czworonoga

Smaczki pomogą nagrodzić psa

Na spacery warto zabierać ze sobą odpowiedni zapas smaczków. Są one niezbędne, jeśli chcemy nagradzać psa za dobre zachowanie na przykład podczas spotkań z innymi czworonogami, grzeczne zatrzymywanie się na pasach czy załatwianie swoich potrzeb w odpowiednich miejscach. Dlatego też wychodząc z domu, nie można o nich zapomnieć. Dodatkowo zawsze warto mieć ze sobą woreczki na psie odchody. Sprzątanie po psie jest bardzo ważne. Po pierwsze – za brak tego nawyku można zostać ukaranym mandatem, a po drugie – świadczy to o kulturze właściciela psa. Jest to sposób na dbanie o czystość w przestrzeni miejskiej oraz  troska o inne psy, które mogą interesować się zanadto odchodami znalezionymi na ulicy. 

udany spacer z psem

W miarę możliwości nie spiesz się i stawiaj na pierwszym miejscu komfort psa

Na spacery nie zawsze mamy tyle czasu, ile chcemy. Szczególnie poranne wyjście przed pracą jest trudne, ponieważ bardzo łatwo wstać o kilkanaście minut za późno i nie znaleźć tyle czasu na maszerowanie z psiakiem, ile byśmy chcieli. Warto jednak podczas planowania swojego tygodnia wyznaczyć chociaż kilka spacerów, które będą naprawdę długie i pozwolą Twojemu psiakowi się wyszaleć. Jest to ważne z wielu względów. Po pierwsze aktywność fizyczna i ruch są bardzo zdrowe dla psa. Nie jest to nic odkrywczego i ta zasada działa dokładnie tak samo, jak u ludzi. Długie spacery oraz aktywne treningi na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie, które nie tylko będzie dla psa świetną zabawą, ale także pozytywnie wpłynie na jego układ odpornościowy, a także wzmocni jego kości i stawy oraz mięśnie. Dodatkowo spacery z psem to okazja do tego, aby pies pozbył się nadmiaru energii i emocji. Jeśli będzie miał ich niespożytkowane pokłady, to niestety może być nieco drażliwy, nadpobudliwy i skłonny do psocenia oraz niszczenia rzeczy w domu. 

Pamiętaj, że zabawa w domowym zaciszu to nie samo co spacer. Jeśli pogoda nie sprzyja dalekim wyprawom, warto chociaż przejść się z psem na jego ulubiony wybieg lub potrenować na ulubionej trasie najprostsze sztuczki czy komendy. Dzięki temu Twój pies będzie czuł się dobrze i spacer będzie dla niego nie tylko koniecznością, ale także formą rozrywki, która nieco go zmęczy. Warto czasami wyczerpać jak najmocniej jego zapasy energii, aby zwierzę mogło na spokojnie po powrocie odpocząć. Pamiętaj jednak, że nie należy przesadzać. Jeśli widzisz, że Twój pupil jest już nieco zmęczony, to znak, że warto wracać do domu, aby nie doprowadzić do skrajnych sytuacji i złego samopoczucia u czworonoga.