Praca na wysokości to jeden z najniebezpieczniejszych stanowisk robotniczych. Aby móc pracować na rusztowaniach należy spełnić szereg wymagań, przede wszystkim taka osoba musi być sprawna fizycznie, z dobrą koordynacją ruchową oraz posiadać szereg zaświadczeń lekarskich udowadniających zdolność do wykonywania zawodu. Pracodawca natomiast musi zadbać o pełne bezpieczeństwo podczas wykonywania prac roboczych, a także o specjalistyczny sprzęt.

Istnieje ryzyko upadku i poniesienia urazów na wysokościach, dlatego tak ważne jest stosowanie sprzętu ochronnego i asekuracyjnego. Już powyżej 1 metra nad ziemią należy bezzwłocznie zatroszczyć się o niezbędne wyposażenie, które jest konieczne w przypadku, gdy nie ma zainstalowanych rusztowań, pomostów, siatek ochronnych czy podnośników. Na przykład podczas budowy dachu, konserwacji mostów, rozbiórce budynków, wykonywaniu izolacji termicznych, myciu okien czy ścince drzew, pracodawca jest zobowiązany do wyposażenia pracownika w indywidualny sprzęt ochronny, do którego należą:

* Szelki bezpieczeństwa – jest to jedyne zabezpieczenie chroniące przed upadkiem z wysokości, które pracownik zakłada na siebie, oczywiście zgodnie z instrukcją. Ich zadaniem jest rozłożenie ciężaru oraz siły prędkości podczas upadku. Ponadto, szelki zapewniają pozycję stabilizującą, która zapobiega urazom.

* urządzenie kotwiczące – to szereg elementów z metali najwyższej trwałości, które zapewniają bezpieczeństwo. W skład tych urządzeń wchodzą mobilne kółka kotwiczące, płytki ze stali nierdzewnej, pętle z taśmy, belki oraz przenośny punkt zaczepienia. Wszystkie te elementy służą do utrzymania pracownika w stabilnej pozycji.

maska bhp

* urządzenie samohamowne – jest to system, dzięki któremu pracownik może poruszać się będąc na wysokości, względem punktu zaczepienia. Jest to urządzenie niezbędne, gdy wykonanie pracy następuje w trudnych warunkach środowiskowych.

* urządzenie samozaciskowe – w skład wchodzi lina robocza, mechanizm zaciskowo-przesuwny, mikro amortyzator bezpieczeństwa wraz z zatrzaśnikiem. W połączeniu uzyskamy system, którego zadaniem jest powstrzymanie upadku z wysokości poprzez blokadę na linie.

* amortyzator bezpieczeństwa – jest to niezbędny element, który należy stosować wraz z liną bezpieczeństwa. Głównym zadaniem amortyzatora jest redukcja siły kinetycznej wobec ciała pracownika, a w czasie ewentualnego upadku działa spowalniająco. Amortyzatory występują w różnych wymiarach, w zestawie z zatrzaśnikami i poliamidową liną.

W zależności od charakteru wykonywanej pracy na wysokości, pracownik powinien zostać wyposażony w część lub całość wymienionego powyżej sprzętu, w celu zachowania najwyższego stopnia ostrożności. Współczesne urządzenia do zachowania bezpieczeństwa na rusztowaniach i innych wysokościach, pozwalają zmniejszyć liczbę wypadków i urazów w miejscu pracy. Obecnie na rynku panuje bardzo bogaty wybór tego typu produktów i stale zwiększa się ilość sklepów BHP.