Sól to naturalny składnik żywności i jedna z najpopularniejszych przypraw. Ma wiele właściwości, dzięki niej potrawy smakują lepiej i dłużej zachowują świeżość, jednak sól w nadmiarze powoduje różne choroby, związane najczęściej z układem krwionośnym. Przez nadmiar soli mogą cierpieć również części układu pokarmowego – na przykład żołądek, dwunastnica czy jelita. Wielu ludzi przekracza zdecydowanie dzienną dawkę soli, jaka powinna być spożyta, czyli jedna płaska łyżeczka.

Co to znaczy, że sól jest niskosodowa?

Sól niskosodowa zawiera o wiele mniej sodu, niż tradycyjna sól kuchenna. Namiar sodu nie jest dobry dla organizmu, więc stworzono odpowiednik mający aż o 30% mniej sodu, a więcej potasu i innych potrzebnych pierwiastków. Sól niskosodowa uchodzi za bardziej zdrową od soli kuchennej.

sol-niskosodowa

Jaki jest cel stosowania soli niskosodowej?

Celem stosowania soli niskosodowej jest ograniczenie sodu, który zatrzymuje wodę w naszym organizmie powodując często rozrzedzenie krwi, przecz o możemy mieć poważny problem ze zdrowiem. Sól niskosodową stosuje się zamiennie – odkładając sól tradycyjną, zawierającą więcej potasu. Ten rodzaj soli jest najbardziej odpowiedni dla osób, które stosują sól kuchenną w nadmiarze. Sól o niskim składzie sodu używana codziennie, lecz rozważnie, pozwoli naszej gospodarce wodnej wrócić do normy. Sól niskosodową powinny stosować osoby mające problemy z nerkami lub nadciśnieniem tętniczym.

Jakie są jej zalety?

Sól niskosodowa pozwala przede wszystkim na uregulowanie ciśnienia krwi. Ponadto, nie jest szkodliwa dla nerek i układu krążenia. Zawiera mniej sodu, a więcej potasu, co sprzyja naszej diecie, ponieważ często brakuje nam potasu. Sól z niską zawartością sodu zawiera także magnez i potas, co jest korzystne dla naszego organizmu. Dzięki stosowaniu soli niskosodowej będziemy zdrowsi nie tylko my, ale przede wszystkim nasze dzieci i bliscy.

Od kiedy się ją stosuje?

Sól niskosodowa jest stosowana od całkiem niedawna. Jesteśmy przyzwyczajeni do zwykłej soli, jednak warto się przestawić dla dobra naszego organizmu, zwłaszcza, jeżeli nasz stan zdrowia tego wymaga. Szybko zauważymy efekty, ponieważ poprawie ulegnie nasza gospodarka wodna organizmu.

Dla kogo jest sól niskosodowa?

Sól z niską zawartością sodu jest idealnym wyjściem dla osób, które dotykają problemy z żołądkiem, układem krążenia czy układem pokarmowym. Jednak ma także swoje wady. Sól niskosodowa nie jest odpowiednia dla ludzi w wieku podeszłym.

Starsi ludzie bowiem mają mniej wody w organizmie, a sól niskosodowa nie zatrzymuje jej tak, jak ta z większą zawartością sodu. Cena soli niskosodowej za kilogram wynosić może nawet 20 złotych.

garsc-soli

Ponadto, sól z niską zawartością sodu jest mniej słona, dlatego możemy mieć wrażenie, że danie nie jest dostatecznie słone i w rezultacie dosalamy potrawy znacznie większą ilością soli, żeby poprawić jej smak. Sól potasowa jest o wiele bardziej szkodliwa w nadmiarze, niż tradycyjna sól kuchenna. Sól służy do dosalania i przyprawiania dań, nie można przesadzać z jej użyciem.