Czasami nawet najlepsze kosmetyki do makijażu nie będą mogły w pełni zaprezentować swoich możliwości, jeśli nałożymy je nieodpowiednimi pędzlami.

Pędzle do makijażu to nie byle jakie narzędzia budowania wizerunku, których niejedna kobieta używa niemalże na co dzień. Dlatego przed zakupem nowych pędzli warto co nieco dowiedzieć się o cechach, które według ekspertek od makijażu najbardziej decydują o ich jakości.

Jakich rodzajów pędzli będziesz potrzebować?

Mówi się, że użyteczny zestaw do makijażu powinien zawierać przynajmniej pięć do ośmiu pędzli. Jakie akcesoria wchodzą we wspomniany podstawowy skład i dlaczego są niezastąpione? Zaraz o wszystkim Ci opowiemy.

Pędzel do podkładu

Będzie Ci potrzebny do higienicznego i równomiernego rozprowadzenia podkładu bez pozostawiania smug i tworzenia zbyt grubej warstwy. Odpowiednio miękki będzie bardzo przyjemny w użyciu i nada się również do nakładania rozświetlacza na policzki i podkładu do konturowania twarzy.

Pędzel do pudru

To największy pędzel w Twojej kosmetyczce. By najefektywniej wywiązywać się ze swojego zadania powinien być okrągły, duży i puszysty.

Pędzel do bronzera i różu

Ten pędzel jest mniejszy i krótszy od pędzla do rozprowadzania pudru, dzięki czemu zapewni ruchom Twojej ręki większą precyzyjność. Bardzo ważne jest, by wyróżniał się ukośnie ściętą powierzchnią.

Pędzel do nakładania i blendowania cieni na powiekach

Oczywiście pędzle służące do nakładania cieni na powieki mają niezliczone podrodzaje. Ty również możesz dowolnie zaszaleć z ich ilością. Jeśli jednak chcesz zachować w swojej kosmetyczce przyjemny minimalizm, zdecyduj się na model uniwersalny: miękki, gęsty i poręcznie spłaszczony u góry.

Pędzel do podkreślania brwi

To malutki i nieco twardszy pędzelek wyróżniający się ostrym ścięciem. Z łatwością nałożysz nim kremowe i prasowane cienie, zagęścisz brwi lub poprowadzisz linię czarnego cienia wzdłuż rzęs.

Jak wybrać pędzel do makijażu? Zwróć uwagę na te trzy aspekty

Najwyższa pora, byśmy porozmawiali o cechach, jakimi powinny odznaczać się jakościowe pędzle do makijażu. Podczas zakupów koniecznie sprawdź je pod względem trzech poniższych kategorii.

Rodzaj włosia? Postaw na włosie syntetyczne

Na rynku akcesoriów do makijażu dostępne są zarówno pędzle z włosiem naturalnym, jak i syntetycznym. Do produkcji tych pierwszych używana jest sierść wiewiórek, koni, łasic i borsuków. Pędzle naturalne są bardzo przyjemne w dotyku, chwali się je również za perfekcyjne blendowanie sypkich kosmetyków, takich jak pudry, cienie i rozświetlacze.

Pędzle z naturalnym włosiem mają jednak sporo wad. Ze względu na swoją porowatą strukturę pochłaniają duże ilości kosmetyków, które zamiast trafić na skórę, zostają w pędzlach. Łatwiej ulegają również odkształceniom, przez co częściej trzeba je wymieniać. Do tego absolutnie nie nadają się dla wegan ani dla alergików, zdarzają się bowiem przypadki, gdy włosie pędzla naturalnego może uczulać.

Pędzle z włosiem syntetycznym potrafią skutecznie imitować wrażenie lekkości, jaką daje włosie naturalne, przy czym są trwalsze, mocniejsze i łatwiejsze w utrzymywaniu w czystości. Pozwalają również na większą oszczędność kosmetyków, gdyż nie pochłaniają ich w aż tak dużych ilościach.

Trwałość – jak sprawdzić, czy pędzel jest dobrze zrobiony?

Najprzyjemniejszy w użyciu pędzel do makijażu stanie się dla nas źródłem frustracji, jeśli będzie nadmiernie gubił swoje włoski. Taki pędzel nie tylko zrobi Ci bałagan w kosmetyczce, ale i nie sprawdzi się podczas nakładania kosmetyków. Podczas wybierania pędzli w drogerii możesz lekko pociągnąć za ich włoski i sprawdzić, czy nie zostają one w palcach.

pędzle do makijażu

Wyważenie i poręczność

Lekkie pędzle, które wygodnie układają się w dłoni pozwolą Ci na osiągnięcie lepszej precyzji i dopracowania końcowego efektu. By dowiedzieć się, jakie pędzle są szczególnie doceniane przez użytkowniczki pod względem komfortu użytkowania, przeczytaj kilka recenzji na temat tych akcesoriów.

Dużo dobry opinii możemy usłyszeć między innymi o pędzlach Morphe. Marka ta projektuje jakościowe pędzle zarówno z włosia naturalnego, syntetycznego i mieszanego. W ostatnich latach zasłynęła z udanej współpracy z influencerem modowym Jefree Starem, której owocem był popularny zestaw Zestaw The Jeffree Star Eye Brush Collection.