Pierwszy aparat zawsze jest wyjątkowy bez względu na to, ile się za niego zapłaci i jakie będzie miał parametry, warto jednak mimo wszystko już na samym początku zastanowić się nad tym czego tak naprawdę potrzebujemy i według tych kryteriów wybrać odpowiedni sprzęt.

Analog – aparat dla początkujących

Aparat analogowy nie jest dla każdego, jednak jeżeli ktoś chciałby przypomnieć sobie lata dziewięćdziesiąte i oglądać zdjęcia dopiero po wywołaniu kliszy, to jak najbardziej powinien tego spróbować, tym bardziej, że moda wraca i może po polaroidach znowu staną się modne analogi. Takie rozwiązanie gwarantuje niepowtarzalne zdjęcia, bo nie zapominajmy, że mając ograniczoną liczbę możliwych zdjęć do zrobienia, nikt nie powtarzał po pięć razy tego samego ujęcia. Patrząc na to jednak od strony nieco bardziej profesjonalnej aparaty analogowe różnią się od cyfrowych przede wszystkim tym, że zostaje naświetlony światłoczuły materiał umieszczony wewnątrz aparatu, na skutek czego powstaje obraz na kliszy lub kasetach z błonami ciętymi.

Kompakt – dla bardziej zaawansowanych

Nieduży i poręczny kompakt będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego początkującego fotografa. Bez problemu będzie można zabrać je wszędzie i cieszyć się dobrą jakością zdjęć, która jest osiągalna nie tylko w hybrydach i zaawansowanych, ale także w tych najbardziej amatorskich. Co ciekawe istnieją kompakty, które można rozbudować poprzez dodanie lampy błyskowej, filtrów czy innych akcesoriów. Pozwala to na robienie zdjęć manualnie bez wykorzystywania automatycznych opcji, co pozwoli przygotować początkującego wielbiciela fotografii do używania lustrzanek i bezlusterkowców.

Sklep ze sprzętem fotograficznym oferuje bardzo dobre lustrzanki

Lustrzanka – moc możliwości

Każdy o niej słyszał i wielu ludzi od razu po nią sięga, chociaż niekoniecznie wiedzą jak z niej korzystać. Oczywiście osoba początkująca może jej używać, jednak należy pamiętać o tym, że jest to sprzęt dla osób zajmujących się tym zawodowo, więc może się okazać, że będzie to zbyt wielkim wyzwaniem dla uczącej się osoby i będzie jej ciężko sobie poradzić ze zrozumieniem i zapamiętaniem od razu wszystkich opcji. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że lustrzanki są profesjonalnymi aparatami o dużych możliwościach i przystosowaniu do wszelkiego rodzaju rozbudowy. W zależności od potrzeb można zmieniać obiektywy i robić zdjęcia bardzo dobrej jakości, jednak warto pamiętać o tym, że tego rodzaju aparaty przeważnie mają wizjer i jego wielkość może stwarzać niektórym problemy, a nawet mogą one irytować, ponieważ większość z nas przyzwyczaiła się do możliwości oglądania obrazu na wyświetlaczu LCD. W temacie wad oprócz wagi i rozmiaru oraz braku możliwości wygodnego i spokojnego podróżowania z lustrzanką można dodać także potrzebę nauczenia się trudnej sztuki cierpliwości, która bez wątpienia przyda się przy wolno działającym autofocusie. Jeśli zdecydowałeś się na lustrzankę to sprawdź ofertę jaką przygotował Sklep ze sprzętem fotograficznym FotoMega.

Bezlusterkowiec – poręczna alternatywa

Niepozorny i pomijany przez niezaznajomione z tym tematem osoby jest aparatem, który daje duże możliwości dzięki połączeniu kompaktu i lustrzanki. Na czym polega jego wyjątkowość? Otóż jest zgrabny i mały, podobnie jak dobrze nam znane kompakty, jednak posiada on długi i wymienny obiektyw, który kojarzy się z bardziej profesjonalnym robieniem zdjęć. Co ciekawe, ma on opcję zwykłej cyfrówki i posiada wygodny podgląd tego, co można zobaczyć przez obiektyw. Sprawia to, że robienie zdjęć jest proste i bardziej dokładne. Bezlusterkowiec nie jest gorszy od innych rodzajów aparatów, ponieważ producenci ciągle go rozwijają i polepszają parametry na skutek czego coraz częściej jest porównywany do dotychczas niezastąpionych lustrzanek.