Rozwój kreatywności jest niezwykle ważną częścią rozwoju dziecka. Od niej zależy prawidłowy proces dorastania, uczenia się, funkcjonowania, samodzielnego myślenia i zdolności do rozwiązywania problemów. Dlatego warto aktywować i wspierać tę zdolność już od najmłodszych lat. Nauka przez zabawę to najlepsza metoda, dlatego zabawki kreatywne cieszą się taką popularnością i są polecane zarówno przez rodziców, jak i specjalistów. Jest to sprawdzony sposób na rozwijanie zdolności dzieci, poprawę małej motoryki i koncentracji. Są w formie atrakcyjnej dla dzieci, a na rynku jest ich tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Czym są zabawki kreatywne?

Zabawki kreatywne wpływają na zdolność samodzielnego myślenia, myślenie abstrakcyjne i rozwój przyczynowo-skutkowy w myślach małego dziecka. Często edukację na wczesnym poziomie dzieciństwa nazywamy także integracją sensoryczną, która określa prawidłową organizację bodźców napływających przez receptory. Mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów, dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Jest to proces niezbędny każdemu człowiekowi do przetrwania i odpowiedniej reakcji na otoczenie. Dlatego dzieci szczególnie powinny być stymulowane do nauki kreatywności, samodzielnego myślenia, oraz reakcji na bodźce zewnętrzne.

Dlaczego zabawki sensoryczne są tak ważne?

O odpowiednią naukę integracji sensorycznej trzeba zadbać jak najwcześniej już od wieku niemowlęcego. Zresztą to dla takich dzieci powstało najwięcej zabawek kreatywnych, takich jak maty edukacyjne. Są one wykonane z różnych materiałów, kolorów i wydają różne dźwięki (najlepiej, aby były zbliżone do naturalnych tzn., szelest, grzechotanie, piszczenie itp.) Oddziałują na malucha angażując jego zmysły w odpowiedni sposób, przy czym nie drażni ich delikatnego układu nerwowego, jak agresywnie piszczące, czy grające zabawki.

Zabawki edukacyjne dostępne w sklepie Liger

Najintensywniejszy rozwój, dziecko przechodzi w wieku od 3 do 7 lat. Ten okres w jego życiu ma znaczący wpływ na jego zdolność do nauki, do percepcji i myślenia przyczynowo skutkowego. W sklepie Liger oferujemy liczne zabawki edukacyjne, które można wykorzystać, by zachęcić nawet bardzo oporne dzieci do podejmowania ćwiczeń, czy to mających na celu poprawę małej motoryki, czy integracji sensorycznej. Wszystkie gry i zabawki zaprojektowane są tak, by fabułą czy schematem oraz swoim wyglądem stanowiły dla dzieci atrakcyjną alternatywę spędzania czasu. Pozwala to wykorzystać zabawki edukacyjne do ćwiczenia zręczności, koncentracji czy pogłębiania lateralizacji.

zabawki kreatywne

Dla starszych dzieci idealne będą klocki o różnych kształtach i barwach, odpowiednie gry i sprzęty angażujące ruchowo. Ważnym zmysłem, który warto rozwijać, jest także dotyk. W tym wypadku dobrze działają różnego rodzaju gniotki, które rozwijają zdolności manualne. Dla ćwiczeń zręcznościowych przydadzą się zabawki, które wymagają skupienia i intensywnego myślenia przyczynowo-skutkowego, jak np. dostępna w naszym sklepie gra zręcznościowa “Balansująca kura”, czy też “Tygrys z patyczkami”.

Pomocą edukacyjną w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej są m.in. kolorowe klocki, które nie tylko rozwijają zdolności kreatywne u dzieci, ale także pamięć wzrokową i orientację przestrzenną, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Jest to niezwykle ważne i wpływa na późniejszy rozwój dziecka, a także jego zdolność do nauki.

Oprócz tego zabawki edukacyjne uczą podstaw, takich jak cyferki, kolory, czy pory roku w prosty i przyjemny sposób, który sprawi, że nauka nie będzie w przyszłości problemem dla naszego dziecka, a ono samo szybko rozwinie skojarzenia i będzie dużo szybciej przyswajać nową wiedzę, czy treść zadań.

gniotek sensoryczny

Zabawki edukacyjne dostępne w sklepie Liger wyróżnia nie tylko staranne wykonanie i atrakcyjna dla dziecka forma, ale także to, że każda z nich służy do rozwijania innych niezwykle potrzebnych umiejętności i została dokładnie przemyślana i stworzona przez specjalistów od edukacji dziecięcej i psychologów.

Przykładowo dostępna w naszym sklepie gra “Łowienie ryb w stawie” wpływa na zręczność, “Układanka Jeżyk” na zdolności motoryczne, gniotki, na zdolności manualne, a książka magnetyczna “Pory Roku” pozwala poznać dziecku związki przyczynowo-skutkowe. Innymi słowy, warto zainwestować w zabawki edukacyjne, gdyż jak powszechnie wiadomo, dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Dzięki temu możemy zapewnić im nie tylko godziny świetnej rozrywki, ale także rozwój i dobry start w życie.