Według powszechnie panujących opinii, miód jest produktem, który może stać latami i nigdy się nie zepsuje.

Miód – czy faktycznie może stać latami?

Jest to bez wątpienia prawdziwa informacja, ponieważ miód zachowuje swoje wszystkie walory – smakowe, jak i odżywcze przez bardzo długi okres. Produkt ten, mimo że w 100% naturalny i nie posiadający żadnych dodatków chemicznych, doskonale się przechowuje.

Miód swą niemalże bezterminowość, zawdzięcza swoim specyficznym składem. Ten naturalny słodzik składa się praktycznie z samych cukrów prostych, które działają antybakteryjnie. Ponadto miód posiada kwaśny, w kierunku zasadowego, odczyn, który skutecznie zapobiega rozwojowi niepożądanych mikroorganizmów – skala pH miodu, w przybliżeniu, wynosi od 3 do 5.

Oprócz tego, w miodzie zawarte są naturalnie występujące konserwanty – flawonoidy, które posiadają właściwości silnie przeciwutleniające, jak i grzybobójcze. Ten słodki wytwór pszczół charakteryzuje się również wysoką obecnością nadtlenku wodoru, który skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii, pierwotniaków, jak i grzybów.

Warto jednak zaznaczyć, że te naturalnie zawarte składniki, odpowiadające za trwałość miodu, działają jedynie wspomagająco. Zdarzają się czasami sytuacje, że miód zepsuł się dużo przed swoim minimalnym termin przydatności. Najczęściej wynika to z winy konsumenta, choć zdarzają się oczywiście sytuacje, że wina leży po stronie pszczelarza.

Złe przechowywanie miodu – najczęstsza przyczyna jego zepsucia 

Miód przede wszystkim może się zepsuć od nieprawidłowego przechowywania. Produkt ten lubi ciemne i chłodne miejsca, dlatego idealnym dla niego pomieszczeniem jest piwnica, jak również spiżarnia. Optymalna temperatura dla miodu wynosi od 8 do 20 stopni Celsjusza – z tego względu innym, dobrym pomysłem jest przechowywanie tego produktu w lodówce.

Warto zaznaczyć, że miód jest produktem dość delikatnym, który potrzebuje odpowiednich i sterylnych warunków – wówczas faktycznie można mówić o jego długowieczności. Czasem bywa jednak tak, że miód popsuł się niedługi czas po zakupieniu – choć z pozoru wydawałoby się, że był on prawidłowo przechowywany.

Przyczyn może być wiele, ale najczęstszym powodem są jednak złe warunki, panujące w mieszkaniu. Miód przede wszystkim nie lubi wysokich temperatur, ani światła słonecznego. Oprócz tego produkt ten nie powinien stać w wilgotnym miejscu. Istotne również, aby miód nabierać zawsze czystą łyżeczką – informacja ta wbrew pozorom wydaje się oczywista, ale kto nie zna osoby, które wyjadają miód prosto ze słoika?

Ponadto bardzo istotne i zarazem fundamentalne jest również opakowanie, w którym przetrzymywany jest produkt – w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są szklane słoiki na miód. 

słoiki szklane na miód

Zagrożenia wynikające ze złego sposobu przechowywania miodu

W nieodpowiednio przechowywanym miodzie istnieje duże ryzyko rozwoju pleśni i grzybów -wówczas produkt jest niezdatny do spożycia i należy go wyrzucić. Oprócz tego, źle trzymany produkt jest bardzo narażony na rozwój bakterii i innych mikroorganizmów.

Dzieje się tak, ponieważ nieprawidłowo przechowywany miód zaczyna tracić swoje właściwości – między innymi antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Istotne zatem, aby produkt ten przechowywany był w odpowiednim dla niego miejscu – chłodnym i ciemnym.

Ponadto za długoterminowość miodu odpowiadają odpowiednie opakowania. W przypadku tego produktu najlepszym rozwiązaniem są bez wątpienia szklane słoiki na miód. Słoiki dla pszczelarzy są niezastąpione, ponieważ są szczelne, sterylne i niezwykle higieniczne.

Słoiki szklane na miód są bez wątpienia najlepszym wyborem i one również przyczyniają się do długowieczności tego produktu, chroniąc go przed utratą jego naturalnych walorów. Odpowiednie opakowania i przechowywanie są zatem fundamentalne, aby miód mógł stać na półce latami.