Jeśli ktoś poświęciłby trochę swojego wolnego czasu na oglądanie mieszkań osób starszych na pewno od razu rzuciłby się takiej osobie pewien bardzo istotny szczegół; mianowicie wszechobecne w ich domach tapety. Prawie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kiedyś to był najłatwiej dostępny materiał do tego, by wnętrze domu jakoś wykończyć.

Nie mając innego wyboru ludzie po prostu w ten sposób obijali ściany, aby każdy pokój był możliwie najprzyjemniejszy. I oczywiście efekt ten był bardzo często osiągany. Jeśli u jakiejś osoby tapety zamiast zdobić, raczej szpeciły i straszyły swoim wyglądem, to z tego względu, że były w nieodpowiedni sposób nałożone na ścianę (nierówno, tapeta w niektórych miejscach była pomarszczona, do tego klej za słabo trzymał i w niektórych miejscach w nieestetyczny sposób odchodziły płaty tego tworzywa).

Nowoczesne tapety

W czasach obecnych niewiele osób decyduje się na ten sposób wykończenia domu. Dużo łatwiej jest mieszkanie pomalować farbą, co od razu ułatwia przeprowadzenie każdego remontu. Z tapetami tak łatwo pokoju się nie wyremontuje. Wpierw trzeba bowiem ją ze ścian zedrzeć (bardzo dokładnie), następnie ścianę umyć i dopiero wtedy nakleić nowy wzór. Jeśli jednak chciałoby się zrezygnować całkowicie z tapet, to jeszcze dodatkowo przed malowaniem, dobrze byłoby ścianę wyrównać. Dopiero tak przygotowana powierzchnia może zostać wykorzystana do nałożenia farby.

skandynawskie wnętrze

Widać wyraźnie, że pokoje malując oszczędza się bardzo dużo cennego czasu i to głównie z tego względu duża część osób nie decyduje się na wykańczania tapetami wnętrz mieszkań. Pomimo tego w dalszym ciągu istnieje pewna grupa amatorów tapetowania. Argumentem stosowania takiego zdobienia ścian jest to, że dom wyklejony tapetą nie sprawia takiego wrażenia surowości. Poza tym obecnie rynek budowlany jest wręcz zasypywany propozycjami tapet o najróżniejszych barwach i wzorach. Oczywiście im ładniejszy wzór tym wyższa cena, ale i za mniejsze pieniądze można dostać bardzo ładną tapetę.

Fototapety

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się tak zwane fototapety, które zawierają na sobie zwyczajne w świecie zdjęcie. A jakie? To już zależy od tego co komu w duszy gra. Można wybrać dekoracje przedstawiające miasto nocą, można zakupić jakiś pejzaż, wreszcie można kupić fototapetę ze zwierzętami, albo poprosić o wydrukowanie zdjęcia z domowych albumów. Fototapety bardzo często sprzedawane są na samoprzylepnym materiale, co w dużym stopniu ułatwia wyklejanie mieszkania. Nie tylko nie ma potrzeby zakupowania specjalnego kleju, to także nie trzeba go rozrabiać, ani malować każdego paska tapety z osobna tą substancją.

Jak widać nakładanie tapet tradycyjnych wymaga dobrej organizacji pracy i poświęcenia dużej ilości czasu. Na szczęście jest możliwość zakupienia samoprzylepnej tapety i wiele kłopotów znika. Oczywiście obojętnie jaka by to tapeta nie była, to aby ją solidnie nałożyć trzeba umieć wykonywać precyzyjne i dokładne ruchy. Jeśli posiada się świadomość, że z tymi umiejętnościami jest się na bakier, to zdecydowanie lepiej wydać parę złotych więcej na specjalistę niż wstydzić się mieszkania ze źle nałożoną tapetą.