Ulepszanie własnego roweru lub też zakup nowego może być problematyczny, głównie z powodu bardzo dużej ilości różnych modeli rowerów, części i akcesoriów dostępnych na rynku. Tak duży wybór jest niewątpliwie zaletą, szczególnie dla osób znających się na rowerach.

Jednak osoby początkujące mogą czuć się zagubione w ogromie dostępnych na rynku produktów. Przygotowując się do zakupu nowego roweru, lub ulepszania posiadanego roweru warto wiedzieć, na jakie części i akcesoria warto wydać pieniądze, a jakie inwestycje nie są opłacalne.

Hamulce rowerowe

Hamulce to element często traktowany drugoplanowo zarówno przez kupujących jak i producentów, co jest zdecydowanie złym podejściem. Bez względu, na jakiego to rodzaju hamulce rowerowe są zamontowane w rowerze, czy są to hamulce tarczowe, czy klasyczne V-brake, powinny być one wykonane z dobrych materiałów oraz działać sprawnie.

Niestety producenci często oszczędzają na tej części roweru, dlatego podczas zakupu warto zwrócić szczególną uwagę na to, jaki model hamulców posiada interesujący nas rower. Dobrej jakości hamulce wpływają przede wszystkim na bezpieczeństwo rowerzysty, ale także na komfort jazdy i poczucie pewności na rowerze.

Oczywiście oprócz samych hamulców bardzo ważne są także klocki hamulcowe. Ważne, aby również były dobrej jakości, ponieważ to właśnie one są częścią trącą, która wyhamowuje rower. Zarówno hamulce jak i klocki powinny być dobrane do stylu jazdy oraz terenu, w jakim będą eksploatowane.

Hamulce rowerowe

Opony

Opony to kolejny ważny element roweru, na który początkujący rowerzyści często nie zwracają uwagi. Warto pamiętać, że to właśnie opony są jedyną powierzchnią styku roweru z podłożem. To właśnie od opon będzie zależała trakcja, stabilność oraz komfort użytkowania roweru, a w konsekwencji również bezpieczeństwo rowerzysty. Dlatego bardzo ważne jest, aby zawsze wybierać opony dobrej jakości (np. opony Bontrager) przystosowane do terenu, w jakim będziemy jeździć, naszego stylu jazdy a często także pogody.

Najważniejsze parametry, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze opon to ich szerokość, wzór i wielkość bieżnika, rodzaj mieszanki oraz ich konstrukcja. Jakość opon ma szczególnie ważne znaczenie przy bardziej sportowej jeździe oraz jeździe w trudnych warunkach np. na mokrej i śliskiej nawierzchni. Od opon zależy także w dużej mierze siła hamowania.

Opony rowerowe Bontrager

Siodełko

Inwestowanie w dobre i drogie siodełka może wydawać się bezsensownym pomysłem. Jednak należy pamiętać, że zdecydowaną większość czasu na rowerze spędzamy, siedząc na siodełku. Jest to więc element roweru, który bezpośrednio wpływa na nasz komfort podczas jazdy.

Wybór dobrego siodełka nie musi oznaczać dużych wydatków. Ważniejsze w tym przypadku jest dobranie odpowiedniego rozmiaru i kształtu siodełka, dopasowanego do rozstawu naszych kości kulszowych, na których siedzimy. Dobrze dobrane siodełko jest kluczem do komfortu podczas jazdy, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten element.

Kask

Kask jest elementem obowiązkowym dla każdego rowerzysty. To od niego zależy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Czasami rowerzyści lekceważą to i kupują bardzo tanie kaski lub – co gorsza – jeżdżą bez nich. Każda osoba kupująca kask na pewno nie chce nigdy być zmuszona do testowania jego wytrzymałości i jakości. Jednak, gdy taka sytuacja się zdarzy, warto mieć na głowie dobrej jakości kask spełniający wszystkie normy bezpieczeństwa i posiadający wymagane certyfikaty.

Kaski rowerowe

Bez wątpienia kask jest elementem wyposażenia rowerzysty, na którym nie warto oszczędzać, ponieważ oszczędzanie na bezpieczeństwie nigdy dobrze się nie kończy.

Zapięcie do roweru

Dla osób użytkujących rower nie tylko do rekreacji czy sportu, ale także jako pojazdu służący do codziennego transportu np. do pracy, szkoły, sklepu itd. niezbędne będzie zapięcie do roweru, które zabezpieczy go przed kradzieżą. Szczególnie w przypadku, gdy posiadamy drogi, rzucający się w oczy rower nie warto oszczędzać na tym akcesorium.

Tanie linki zabezpieczające o małej średnicy, można przeciąć jednym ruchem przy pomocy odpowiednich narzędzi. Dlatego chcąc dobrze zabezpieczyć rower, warto zainwestować w dobrej jakości, grube linki zabezpieczające lub zapięcia typu U-Lock, których nie da się przeciąć bez profesjonalnych elektronarzędzi, a nawet z nimi zajmie to dłuższą chwilę.