Choć gry planszowe to dla wielu relikt przeszłości i najlepsze wspomnienie z dzieciństwa, dziś coraz częściej pojawiają się na stołach podczas imprez zarówno młodzieżowych, jak i tych dla dorosłych. Dlaczego? Bo planszówki to najlepszy sposób na to, by stworzyć niepowtarzalny klimat i wpuścić do towarzystwa porządną dawkę dobrego humoru i zdrowej rywalizacji.

Rynek gier rozwinął się w ostatnich latach nieporównywalnie w stosunku do lat 80. i 90. ubiegłego wieku, a ich szeroki wybór na półkach większości marketów może przytłaczać.

Przygotowaliśmy więc zestawienie 4 najlepszych gier planszowych na imprezę. Dzięki nim z pewnością nie będziecie się nudzić!

Kalambury

Na początek klasyka. Kultowe kalambury to już prawdziwa podstawa każdej udanej imprezy. Spopularyzowana przez dzieci gra polegająca na drużynowym rysowaniu lub pokazywaniu sytuacji i odgadywaniu ich przez członków drużyny szybko podbiła serca starszych odbiorców.

W Kalambury może grać naprawdę każdy, a jedyne czego potrzebujecie to minimum dwóch graczy, karty z poleceniami oraz mnóstwo wyobraźni. Dla urozmaicenia rozgrywki i podgrzania atmosfery proponujemy jej zupełnie nową, odświeżoną osłonę opatrzoną cudownymi rysunkami Andrzeja Mleczki. Wymagająca ogromnych pokładów poczucia humoru, dowcipu, błyskotliwości i wyobraźni gra sprawi, że wszyscy uczestnicy waszej imprezy wyjdą zadowoleni i wrócą prosząc o więcej.

Producenci gry przygotowali setki haseł w wielu zaskakujących kategoriach, a zadania do wykonania to między innymi pokazywanie, rysowanie, pitu pitu oraz karty finałowe. Dzięki tak dużej różnorodności do waszej rozgrywki z pewnością nie wtargnie nuda.

Poznajcie swoich przyjaciół od strony, której wcześniej nie znaliście i pokażcie który zespół potrafi zrozumieć się bez słów!

Jungle Speed

Nie lubicie występować przed publicznością nawet wtedy, gdy składa się ona z samych znajomych i wszyscy wygłupiają się w równym stopniu? Do gustu przypadnie wam z pewnością Jungle Speed, dzięki której sprawdzicie swoją zręczność, spostrzegawczość i szybkość reakcji!

Gra toczy się o ustawiony na środku stołu totem. Gracze dzielą się między sobą kartami, układając przed sobą stosiki (symbolami w dół). Następnie, każdy z graczy po kolei kładzie jedną kartę na stole, symbolami do góry. Każda karta w kolejnej rundzie trafia na wcześniej odsłoniętą kartę.

W momencie, gdy na stole pojawiają się dwie identyczne karty (identyczne pod względem symboli), gracze którzy są ich właścicielami toczą ze sobą bój o totem. Ten, który pierwszy dostrzeże kartę identyczną do swojej i złapie totem wygrywa pojedynek i oddaje przegranemu wszystkie swoje odkryte karty. Ten dokłada do swojego zakrytego stosika zarówno karty przeciwnika, jak i swoje odkryte karty.

Rozgrywkę wygrywa ten, kto jako pierwszy pozbędzie się swoich kart. Nie będzie jednak tak łatwo! Bądźcie więc spostrzegawczy i bawcie się dobrze!

Taboo

Kolejny imprezowy hit, któremu nie oprze się nawet największy nudziarz! Czy umiesz sprawić, by twoja drużyna zgadła ukrywane przez ciebie słowo „przecinek”, jeśli nie możesz używać takich słów jak „interpunkcja”, „znak”, „przestanek”, „zdanie”, ani „kropka”? To trudniejsze niż myślisz. Tu nie wystarczy znajomość podstawowych słów codziennych.

Wykaż się inwencją twórczą, wyobraźnią i sprytem, a twoja drużyna wysunie się na prowadzenie.

A najlepsza część gry? Możecie się nią cieszyć długimi godzinami, bo zestaw zawiera ponad 1000 haseł z różnych kategorii.

Niech salwy śmiechu niosą się po pokojach i przyciągają do gry kolejnych graczy. Im was więcej, tym weselej.

Dixit

Dixit to kolejna pozycja na liście wymagająca odrobiny fantazji i szalonej wyobraźni. Gracze otrzymują po 6 kart z obrazkami i w swojej turze stają się bajarzem. Do jednej z wybranych kart należy ułożyć skojarzenie, które może być wyrażone w postaci zdania, cytatu, piosenki – tu możecie liczyć na zupełną dowolność.

Pozostali gracze muszą do przedstawionego przez was skojarzenia wybrać spośród swoich kart tę, która najbardziej pasuje. Wybrane przez graczy karty oraz twoja karta ze skojarzeniem trafiają na jeden, przetasowany stosik.

Następnie uczestnicy rozgrywki głosują na kartę, do której ich zdaniem układane było skojarzenie. Gracie tu o punkty, więc starajcie się zdobyć ich najwięcej. Udanej zabawy!