Jaki grill wybrać, by spełniał nasze oczekiwania i był łatwy w eksploatacji? Istotny jest przede wszystkim fakt, aby podczas pieczenia potraw nie miały one kontaktu ze szkodliwym dymem, który nie zniekształca smak jedzenia.

Ponadto, żeby nie był on problematyczny dla ludzi, znajdujących się w pobliżu. Na szczęście na rynku pojawiają się coraz to nowsze technologie, które w innowacyjny sposób umilą przyrządzanie posiłków. Koszt niektórych z nich większy, ale obfituje w korzyści, których nie da się nie zauważyć. Co prawda metody konserwacji poszczególnych grilli różnią się między sobą. Które z nich będą najbezpieczniejsze?

Jak często czyścić grilla?

grill

Najprostszą odpowiedzią jest: najlepiej po każdym użytkowaniu szczotką z włosia ze stali szlachetnej. Na pewno wtedy, gdy nadmiar nalotu z tłuszczu będzie zbyt duży i grill po rozgrzaniu będzie dymił się na biało. Częstotliwość zależy od tego, co przygotowujemy na ruszcie. Zdecydowanie mniej tłuszczu pozostanie po grillowaniu warzyw niż po stekach. Czyszczenie nie jest skomplikowane pod żadnym pozorem. Najważniejsze jest to, by robić to regularnie i w taki sposób, by przypadkiem szybciej nie pożegnać się z grillem. Wtedy będziemy dłużej cieszyć się dobrym stanem urządzenia, a przy okazji będziemy mieli pewność, że w potrawach nie pojawiają się stare resztki jedzenia czy odpadów. A chodzi przecież o najwyższą jakość.

Metody czyszczenia

Odpowiednia konserwacja urządzeń grzewczych jest bardzo istotna. Wpływa ona na przedłużenie żywotności i eksploatacji. Co warto wiedzieć przed czyszczeniem grilla gazowego?

  • czyszczenie grilla przeprowadzamy po jego całkowitym wystygnięciu
  • należy używać delikatnych detergentów w postaci płynu do naczyń albo środków polecanych przez producenta
  • czyszczenie żeliwnego rusztu zachodzi przed i po użyciu na dwóch poziomach: najpierw czyścimy pręty szczotką z włosia ze stali szlachetnej a po wystygnięciu wodą z delikatnym płynem

Na co zwrócić uwagę w odróżnieniu od innych sprzętów?

grillowanie

Grill gazowy czyści się szybko i przyjemnie, jeśli zachowujemy systematyczność i dbamy o ochronę przed korozją. Przewód z gazem musi być wymieniany, co 5 lat, aby zachować jego odpowiednią szczelność. Warto wiedzieć, że system zmiennych folii czy wysuwanych tac w niektórych modelach pozwalają na zmniejszenie przywierania zabrudzeń do kotła. Jest to dobra inwestycja, ponieważ folie wymienia się co kilka bądź kilkanaście grillowań, a tace wykładane folią aluminiową przyczyniają się do zminimalizowania częstotliwości mycia. .

Czego należy unikać w konserwacji grilla?

Trzeba pamiętać o wielu kwestiach, czyszcząc żeliwne części grilla. Tak samo jest w drugą stronę. Lepiej działać profilaktycznie niż naprawiać nieodwracalne szkody. W przypadku grilla polewanie go wodą o niskiej temperaturze, gdy jest jeszcze ciepły, nie jest dobrym pomysłem. Emalia, stanowiąca warstwę ochronną, może popękać. Części, które swobodnie możemy wyciągnąć, nie powinny być czyszczone pod żadnym pozorem w zmywarce. Nie dosyć, że nie są one dostosowane do takiego typu urządzenia, to jeszcze podatne będą na szkodliwe działanie tabletek czy płynów czyszczących. Wszystko, co zawiera w składzie silne kwasy lub zasady, może zniszczyć powłokę ochronną.

Świadomość równa się dobrej konserwacji

Mając już wiedzę na temat tego, czego powinniśmy używać do czyszczenia grilla ogrodowego gazowego, a czego nie, śmiało możemy przystąpić do świadomej konserwacji. Konserwacja grilla nie powinna stanowić już większego problemu. Pamiętając, że najważniejszą bazą jest powłoka, która odpowiada za dobry smak pieczonych na niej posiłków i trwałość poszczególnych elementów to już połowa sukcesu. Wszelkie tłuszcze, w tym nawet olej jadalny pomagają nam w czyszczeniu urządzenia, ale nie zastąpią czynności konserwatorskich, których nie da się uniknąć. Grill gazowy mimo wielu wytycznych w kwestii eksploatacji jest urządzeniem, który świetnie sprawdzi się u osób, które lubią wygodę i ergonomiczność.