Dzięki lamówkom możliwe jest wykończenie różnego rodzaju ubrań, od bluzek po sukienki czy spodnie. Istotną kwestią jest jednak to, by konkretna lamówka była idealna dobrana.

Przy jej wyborze bierze się więc pod uwagę nie tylko typ tkaniny, ale również końcowy efekt, który chcemy uzyskać. Jakie są poszczególne rodzaje lamówek i kiedy tak naprawdę w krawiectwie stają się one niezbędne?

Podstawowe rodzaje lamówek

Po pierwsze wyróżniamy lamówki atłasowe. Wykonane są one, jak sama nazwa wskazuje – z atłasu. Idealnie sprawdzają się przy wykańczaniu różnego typu wyrobów. Co więcej, w pasmanteriach dostępne są w naprawdę szerokiej ofercie. Gdy szukamy konkretnej szerokości lamówki atłasowej, możemy wybrać zarówno taką, która ma 8, jak i 50 mm. To czy wybierzemy węższą, czy nieco szerszą lamówkę powinno zależeć od jej przeznaczenia.

Gdy chcemy wykończyć brzegi sukni czy bielizny lepiej postawić na lamówki, które mają maksymalnie 12 mm. Te, które mają 20, 30 czy nawet 40 idealnie sprawdzą się z kolei przy firanach, zasłonach czy obrusach. Atłasowe lamówki są efektywne, eleganckie i przede wszystkim dostępne w wielu odcieniach. Dzięki temu zawsze będziemy w stanie dobrać idealną ich barwę.

pasmanteria sklep internetowy

Lamówki stanowią idealny dodatek do wykańczania ubrań i nadawania im oryginalnego wyglądu.

Drugim rodzajem lamówek są lamówki bawełniane. Bawełna na której pracuje się przy wyrobie lamówek najbardziej nadaje się do obszywania pościeli, toreb, dziecięcej odzieży, ale także pokrowców. Dlaczego? Bo tego rodzaju lamówka jest bardzo odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Nie niszczy się tak łatwo. Jest trwała, dlatego może być wykorzystywana przy wyrobach, które codziennie narażone mogą być na zmienne warunki atmosferyczne, plamienie i innego rodzaju uszkodzenia.

Dostępne w ofercie sklepów lamówki bawełniane występują w formie zaprasowanej, jak i niezaprasowanej. Do wyboru mamy również szeroką gamę kolorystyczną wyrobu oraz różne szerokości.

Z kolei lamówki skórzane, to już rzadziej spotykane produkty. W swej formie przypominają one skórę, dlatego charakteru i wyrazu mogą dodać nawet najbardziej klasycznym i przewidywalnym zestawieniom. Dlatego coraz więcej osób decyduje się właśnie na nie. Tym bardziej, że materiał z którego są wykonywane nie jest naturalny, ale skóropodobny. Niekiedy materiał ten przypomina nawet zamsz. Gdy mamy zamiar obszyć torebkę czy galanterię różnego rodzaju, skóropodobna lamówka sprawdzi się wprost idealnie.

Gdy szukamy rozwiązań nietypowych, powinniśmy zainteresować się lamówkami tęczowymi. Składają się one z wielu przenikających się kolejno kolorów. Szczególnie atrakcyjny efekt zapewniają lamówki brokatowe czy połyskujące. Swoją rolę najlepiej wypełniają dekorując dziecięce ubrania, karnawałowe stroje czy sukienki wieczorowe.

wyroby pasmanteryjne

Zastosowanie lamówek

Lamówka jest niezastąpionym elementem krawieckim. Jako mały, ale znaczący detal może całkowicie odmienić wygląd konkretnego ubrania. Wykończenia zrobione za jej pomocą pomagają uzyskać piękny i oryginalny efekt końcowy. Dlatego lamówki stosowane przy wszelkiego rodzaju sukniach, spodniach, bluzkach czy kurtkach.

To, że lamówki służą przede wszystkim do wykańczania ubrań, nie znaczy jednak, że nie radzą sobie też z różnego typu wyrobami tekstylnymi. Dzięki nim możliwym staje się dopracowanie zarówno toreb, plecaków, jak i pokrowców czy dywanów. Firany, zasłony i obrusy też są nimi wykańczane.

Gdy pominiemy przy szyciu ten mały, ale znaczący detal – całość nie tylko będzie wygląda jak niedokończona, ale po czasie może również zacząć strzępić się na rogach. Spodnie czy bluzka prędzej czy później i tak będzie wymagała zatem stosownych poprawek.

Internetowa pasmanteria

Sklepem do którego powinniśmy się udać w poszukiwaniu odpowiednich lamówek jest pasmanteria. Wyspecjalizowana w elementach krawieckich zapewni nam szeroki wybór wszystkich niezbędnych do szycia produktów. Dziś, w dobie Internetu, by skorzystać z jej oferty nie trzeba nawet wychodzić z domu.

Gumy, guziki, igły, klamry, nici, koronki, a także lamówki zarówno bawełniane, satynowe czy tak zwane kroszetki możemy zamówić na stronie kasmanteria.pl Ogromny wybór produktów przy jednoczesnym wygodnym ich przeglądu i zamawianiu, to marzenie każdej krawcowej. Nie trzeba jednak zawodowo zajmować się szyciem, by z takiej możliwości skorzystać. Jest ona warta uwagi dla każdego, nawet dla tych, którzy szyją okazjonalnie.