Osoby niepełnosprawne zmagają się na co dzień z problemami, które nam są całkowicie obce. Jednym z rozwiązań jest podnośnik dla niepełnosprawnych. W poniższym tekście opisujemy, gdzie powinien się on znajdować i dlaczego jest tak ważny. Odpowiadamy również na pytanie, w jaki sposób należy dbać o osoby niepełnosprawne.

Kiedy wykorzystujemy podnośnik dla niepełnosprawnych?

Podnośnik dla niepełnosprawnych obowiązkowo powinien znajdować się w szpitalach, ośrodkach dla niepełnosprawnych. Jest on także ważnym elementem wyposażenia w domach prywatnych, w których przebywają osoby niepełnosprawne i wymagające rehabilitacji. Dlaczego jest to tak ważne? Podnośniki dla niepełnosprawnych mogą mieć udźwig przekraczający nawet 170 kg, co ma szczególne znaczenie w przypadku opieki nad pacjentami bariatrycznymi.

Jak jeszcze podnośniki pomagają osobom niepełnosprawnym?

Są one szczególnie przydatne nie tylko przy pokonywaniu odczuwalnej wysokości, lecz też wspomagają podnoszenie się z łóżka, nie obciążając przy tym fizycznie opiekunów. Podnośniki dla niepełnosprawnych są nierzadko wykorzystywane również w procesie rehabilitacji, kiedy to pacjent stara się odzyskać zdolność utrzymywania się w pionie i chodzenia.

Czy podnośnik elektryczny jest bezpieczny?

Podnośniki dla niepełnosprawnych są dużą pomocą podczas kąpieli osoby chorej. Dzięki wygodnemu ustawieniu osoba niepełnosprawna ma zapewniony zarówno komfort, jak i pełne bezpieczeństwo. Korzyści płyną również dla osoby zajmującej się codzienną higieną pacjenta, jako że może ona odciążyć stawy i kręgosłup i skrócić czas pielęgnacji, zapobiegając tym samym nadmiernemu wyziębieniu pacjenta.

Ważne zalety podnośników dla niepełnosprawnych

Dzięki sterowaniu elektronicznemu możliwe jest powolne, delikatne zmienianie pozycji, bez szkody dla pacjenta. Dodatkowo korzystanie z podnośnika elektrycznego jest w pełni bezpieczne również podczas kąpieli. Dla większego komfortu, siedzisko podnośnika może być wykonane z szybkoschnącej siatki.

Podnośnik dla niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej

Teoretycznie powinien on obowiązkowo znajdować się wszędzie tam, gdzie pojawia się bariera architektoniczna, w postaci schodów, zbyt ciasnej windy, czy też przejść podziemnych. Dużą zaletą podnośnika dla niepełnosprawnych jest jego intuicyjne działanie i bezpieczeństwo. Stosowanie rozwiązań ograniczających bariery pomoże w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych i zapobiegnie ich poczuciu wykluczenia.

Jak dbać o osoby niepełnosprawne?

Opieka nad osobą dotkniętą niepełnosprawnością nierzadko sprawia trudności – na wielu z nas spada ona zupełnie niespodziewanie. Warto jednak pamiętać o tym, że o ile my sami musimy się przyzwyczaić do nowej sytuacji i jest to bardzo stresujące, to najbardziej cierpi osoba chora. Dlatego tak szczególne znaczenie ma nie tylko dobór sprzętu rehabilitacyjnego, lecz też świadomość, w jaki sposób prawidłowo dbać o osoby dotknięte chorobą. Poniżej kilka wskazówek.

  • Nie wyręczaj osoby niepełnosprawnej w czynnościach, które może zrobić samodzielnie. Dzięki temu unikniesz degradowania jej i sprowadzania do roli osoby całkowicie niezdolnej do podejmowania jakichkolwiek czynności.
  • Uważaj na słowa. Osoby chore są na nie szczególnie wrażliwe, dlatego też staraj się unikać słów nacechowanych negatywnie, takich jak “przykuty do wózka”, “okaleczony” itd.
  • Pamiętaj o umieszczaniu niezbędnych przedmiotów w zasięgu ręki osoby chorej. Dzięki temu przynajmniej w minimalnym stopniu ułatwisz jej codzienne funkcjonowanie
  • Traktuj niepełnosprawnego tak jak inne, zdrowe osoby. Rozmawiaj z nim, odpowiadaj na pytania i poświęcaj mu także czas wolny – nie tylko ten przeznaczony na ćwiczenia i higienę.
  • Nie pomijaj osoby niepełnosprawnej podczas rozmów, zwracaj się do niej bezpośrednio. Pamiętaj też o tym, by nie rozmawiać wyłącznie o chorobie – osoba niepełnosprawna również może uprawiać różne formy aktywności, adekwatnie do swojego stanu zdrowia.

Jak wspomagać niepełnosprawnych?

Podnośniki dla niepełnosprawnych, stosowane w przestrzeni publicznej, specjalnych ośrodkach i szpitalach z pewnością są dużym ułatwieniem – dotyczy to również wszelkich innych sprzętów medycznych, jakimi wspomagamy się podczas opieki nad osobą niepełnosprawną. To jednak nie wszystko. Musimy pamiętać jeszcze o odpowiedniej formie aktywizacji, tak, by zapobiec pogorszeniu stanu psychicznego, który również ma duże znaczenie. Troska o osoby niepełnosprawne pomaga w likwidowaniu barier, jakie wyrosły między częścią społeczeństwa niedotkniętą poważniejszymi chorobami a tymi, którzy na co dzień walczą z obcymi nam trudnościami.