Podczas, gdy jedni machną ręką na rożek, jako na zbędny gadżet i poprzestaną na owijaniu dziecka w kołderkę, inni będą gorączkowo przeszukiwali strony internetowe i sklepy stacjonarne w poszukiwaniu jak najlepszego produktu dla ukochanego maleństwa.

Czy któreś podejście jest gorsze? Nie, zwyczajnie każdy z rodziców ma swoje racje i stara się intuicyjnie wyczuć, jakie rozwiązanie będzie tym idealnym dla dziecka. Jeśli jednak, po rozważeniu wszelkich za i przeciw, zdecydujemy, że rożek niemowlęcy jest nam potrzebny, dobrze jest wiedzieć, jakie są zalety posiadania takiej formy okrycia dla malucha, oraz na co najbardziej zwracać uwagę przy jego zakupie.

Rożek niemowlęcy – zalety i rodzaje

Rożki niemowlęce dzielą się głównie na miękkie oraz usztywniane. Rożki usztywniane są nieco droższe, z uwagi na zastosowane w nich nieco twardsze wypełnienie typu pianka. Nie może być ono zbyt twarde, gdyż wtedy będzie mniej dopasowywało się do kształtu ciała noworodka oraz będzie trudniej zawinąć rożek w określony sposób. Usztywnienie ogranicza też poniekąd kontakt z noworodkiem, tworząc swoistą barierę, umieszczoną pomiędzy malcem a ciałem rodzica. Nie każdemu to odpowiada.

Ale są i zalety takiego rozwiązania. Rożek niemowlęcy z usztywnieniem, to bardzo dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy nie czują się zbyt pewnie, trzymając dziecko na rękach, a założone usztywnienie jest dodatkową formą asekuracji dla dziecka (ochrona przed wypadnięciem). Z kolei rożki miękkie są przyjemniejsze w używaniu (niektórym mogą przeszkadzać sztywne wkładki, sam malec również może protestować). Są one tańsze od rożków usztywnianych, a dziecko jest też bliżej ciała rodzica, co jest bardzo ważne, szczególnie w pierwszych dniach życia.

rozki dla niemowlakow

Pierwszy miesiąc życia dziecka niekiedy nazywany jest dziesiątym miesiącem ciąży. Jest tak dlatego, że noworodek, tak jak każdy, kto ma do czynienia z nowymi warunkami- potrzebuje czasu na zaadaptowanie się do otaczającej go rzeczywistości. Dzieci w czasie ciąży przebywają w dość zaciemnionych i ciasnych warunkach, nie należy się więc dziwić, że niemowlę jest o wiele spokojniejsze w ciepłych ramionach mamy lub taty. Rożek niemowlęcy, poprzez możliwość szczelnego otulenia malucha, takie warunki jest mu w stanie zapewnić.

Inny aspekt to rodzaj zapinania rożka. Głównie stosowane rodzaje zapięć to rzepy lub wiązanie na wstążeczkę. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Rzep pojawia się zazwyczaj pod postacią długiego paska, dlatego można zapiąć rożek na dowolną szerokość, można go szybko i łatwo zapiąć i odpiąć. Jest to szczególnie ważne, gdyż jak nietrudno się domyśleć, maluszek nie da o sobie zapomnieć na zbyt długi czas (przewijanie itp.).

Wybór odpowiedniego rożka dla niemowlęcia

Rzep ma jedna tą istotną wadę, że jeśli trafił nam się ruchliwy maluch, rzep może rozpinać się zbyt często… bez naszej ingerencji. A to już tworzy ryzyko wysunięcia się niemowlaka. Dlatego innym rozwiązaniem jest zastosowanie wiązania na elegancką kokardkę, która oprócz bycia elementem stylizacyjnym, lepiej chroni przed rozwinięciem się rożka. Wadą tego rozwiązania jest… rozwiązanie i zawiązanie tasiemki, które na pewno zajmuje nieco dłuższą chwilę. Jeśli dziecko należy do spokojniejszych, nie będzie to dla nikogo stanowiło większego problemu, lecz przy małym dziecku ciągłe wiązanie tasiemki może być mocno irytujące.

rożek niemowlęcy online

Jeden z rożków niemowlęcych, dostępnych w ofercie sklepu internetowego Kakatek.

Inna rzecz, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to rodzaj zastosowanego materiału, wypełnienie oraz wzór. Najlepsze materiały to oczywiście te naturalne i ekologiczne, ale muszą być one przy tym miękkie i delikatne dla nie w pełni jeszcze odpornej skóry niemowlęcia. Najbardziej polecanym materiałem jest bawełna. Wypełnienie powinno być antyalergiczne, zabezpieczone przed przesuwaniem się, i oczywiście miękkie.

Jeśli chodzi o wzór rożka – do wyboru, do koloru. Znajdziemy rożki jednokolorowe, ze wzorkami (motywy kotków, piesków i innych zwierzątek, itd.). Zazwyczaj wyroby te są pozbawione drażniących skórę dziecka barwników. Należy pamiętać też o zwracaniu uwagi na certyfikaty, gdyż normy produktów przeznaczonych dla dzieci i niemowląt są o wiele bardziej rygorystyczne niż w przypadku innych artykułów.

W poszukiwaniu najlepszego rożka niemowlęcego, warto zajrzeć na stronę internetową sklepu kakatek.pl, oferującego piękne, komfortowe rożki niemowlęce, wykonane z dbałością o każdy szczegół.