Bardzo zastanawiają nas produkty uprawy ekologicznej. Zastanawiamy się czy rzeczywiście zdrowa żywność to najlepsza dla nas żywność czy raczej jakiś przekręt czy też oszustwo. Zacząć powinniśmy przede wszystkim od wyjaśnienia pojęcia jakim jest słowo ekologiczny. Tak naprawdę ekologiczne hodowle oraz metody uprawy mają na celu produkcję zdrowej żywności.

Zdrowe jedzenie – dłuższe życie

Żywność ta jest produkowana przy jednoczesnej olbrzymiej trosce o nasze środowisko naturalne oraz także z troską o zwierzęta. Ograniczone w takowej hodowli zostało używanie sztucznych nawozów, pestycydów oraz herbicydów. Zwierzęta zaś hoduje się bez stosowania środków odrobaczających, antybiotyków oraz innych leków. Producenci zdrowej żywności nie mogą także wykorzystywać składników genetycznie modyfikowanych czy też płodów rolnych. W rezultacie swojej ciężkiej pracy otrzymują żywność, która zawiera minimalną ilość różnego rodzaju chemikaliów. Aby dany produkt mógł być ekologiczny musi otrzymać specjalny certyfikat. Certyfikat taki jest wydawany przez niezależną instytucję kontrolującą ekologiczną produkcję oraz ekologiczne uprawy. Zależność jest taka, że przynajmniej 99 procent składników to składniki pochodzące w całości z hodowli czy ekologicznych upraw. Na etykiecie musi także obowiązkowo znaleźć się informacja, które z użytych składników do ekologicznych nie należą. Jest to również bardzo ważne. A co warto kupować ze zdrowej żywności?

krukam

Czy lepiej kupować w sklepie stacjonarnym czy sklep internetowy ze zdrową żywotnością także będzie okay? Prawda jest taka, że w niektóre z produktów naprawdę warto zainwestować. Jeśli chodzi o owoce i waży to te, które pochodzą z konwencjonalnych uprawa są w zasadzie regularnie poddawane testom na obecność jakichkolwiek pestycydów czy też herbicydów. Jeśli jemy dużo owoców oraz warzyw zdecydowanie warto jest zaopatrzyć się w nie na uprawach stricte ekologicznych. Mówi się i zostało to już udowodnione naukowo, że zarówno owoce jak i warzywa pochodzące z ekologicznych upraw posiadają znacznie więcej witaminy C oraz innych minerałów i witamin niż owoce i warzywa uprawiane na zwykłych uprawach. Wielu z nas pije bardzo duże ilości napojów owocowych. We wszelkich napojach ekologicznych zabronione jest używanie jakichkolwiek konserwantów, barwników czy innych niepożądanych składników. To również właśnie nasze dzieci są narażone na ich niepożądane działania. Napoje owocowe są zdecydowanie bardziej zdrowsze. Jednak mają jedną, dosyć ważną wadę. Wadą tą jest zawieranie bardzo dużej ilości cukru. Przepadamy także za suszonymi owocami. Suszone owoce nie pochodzące z upraw ekologicznych posiadają w swoim składzie dwutlenek siarki jak i sorbinian potasu. Te składniki mogą u niektórych osób wywoływać duszności, nudności, astmę oraz biegunkę. Czy oby na pewno warto, aż tak się truć? Szczególnie jeśli chodzi o nasze dzieci. Zdrowie nasze jak i naszych najbliższych powinno być dla nas najważniejsze.

Warto mieć świadomość, że nad jakością niektórych środków spożywczych czuwa Certyfikacja BRC Packaging <<