Czy do treningu siłowego potrzebny jest duży, skomplikowany sprzęt jaki spotykasz na siłowni? Wielu może się tak wydawać, szczególnie jeśli to właśnie na siłowni rozpoczęli swoją przygodę z hantlami, linami czy profesjonalnym sprzętem. Obecnie trudno jednak skorzystać z możliwości i sprzętu w klubach fitness, a wiele osób zastanawia się jak nie stracić formy wypracowanej na siłowni. To proste!
Postaw na bezpieczny trening siłowy w warunkach domowych. Jakie akcesoria będą potrzebne?
Akcesoria do treningu siłowego w domu
Początkowy domowy zestaw treningowy nie musi składać się z wielu elementów, choć oczywiście wszystko zależy od treningu jaki chcesz wykonać. W większość przydadzą się wygodne hantle winylowe do dłoni, najlepiej w kilku kategoriach wagowych dopasowanych do Twoich możliwości, ale i pozwalających na zwiększanie obciążenia wraz z postępującymi treningami.
Jeśli masz w domu ograniczone miejsce, wybierz hantle z możliwością dokładania ciężaru, a nie te o stałym obciążeniu – obciążenia zajmą mniej miejsca, niż kolejne hantle ułożone na stojaku lub podłodze. Obok hantli możesz przemyśleć także zakup sztangi, chociaż ta będzie wymagała w domu dodatkowego wolnego miejsca i ławeczki, na które nie każdy może sobie pozwolić.
Kettlebell to kolejny przyrząd, który może poprawić jakość treningów w domu. Z powodzeniem wykorzystasz go m.in. podczas przysiadów, pracując nad mięśniami nóg, pośladków i pleców. Ciężar kettlebell dopasuj do swoich możliwości fizycznych, ale nie wybieraj zbyt lekkiego – na początek możesz zastąpić go hantlem, a nawet butelką z wodą, a później przejść do większego ciężaru.
Odwrotna sytuacja będzie trudniejsza do zrealizowania. Ciekawym dodatkiem do domowego treningu będą gumy treningowe, przydatne przy pracy nad szybkością i siłą. Gumy możesz wykorzystać oporowo, przy treningu nóg i rąk, zaczepiając je o nogi ciężkich mebli czy pracując z własnym ciężarem i oporem.
Pamiętaj: oprócz standardowych akcesoriów do ćwiczeń, w treningu mogą pomóc Ci domowe elementy wyposażenia. Nawet krzesła, stolik czy kanapa mogą zostać wykorzystane jako ławeczka, o którą oprzesz się przy wykonywaniu pompek, a rama drzwi jako miejsce na przymocowanie drążka lub linek oporowych do ćwiczenia górnych partii mięśni. Grunt to wyobraźnia i umiejętność poszukiwania odpowiedniego sprzętu w sklepach z akcesoriami treningowymi.
Zasady bezpieczeństwa – o tym warto pamiętać
Jeśli wybierasz trening siłowy w domu i chcesz wyciągnąć z niego efekty, jakie zwykle kojarzysz z pracą na siłowni, swoje oczekiwania musisz dostosować do warunków domowych i sprzętu, z jakim pracujesz. Z hantlami, kettlebellami czy gumami nie osiągniesz takiego samego rezultatu, jak przy pracy na wioślarzu, poręczy czy wyciągach. Trening może być jednak równie efektywny, jeśli zachowasz ostrożność i nie będziesz przetrenowywać się już od pierwszych zajęć.
Zawsze miej możliwość kontroli swojej postawy. Czy to z pomocą lustra, partnera który sprawdzi poprawne ustawienie nóg i pleców, czy trenera personalnego z którym połączysz się na video czasie, zawsze pamiętaj o tym by kontrolować swoje ustawienie podczas wykonywania ćwiczeń.
Prawidłowa postawa z czasem przychodzi naturalnie, ale na początku może sprawiać trochę problemów, grozić wyrobieniem złych nawyków i stanowić ryzyko kontuzji, których można uniknąć.
Jeśli ćwiczysz w domu, ćwicz w miejscu przygotowanym na trening. To nie musi być domowa siłownia czy całkowicie pusty garaż. Pamiętaj jednak, żeby zaopatrzyć się w wygodną matę treningową, odrobinę przestrzeni na ruchy ramion i miejsce, w którym Twój trening nie będzie przeszkadzał innym w poruszaniu się po mieszkaniu.